Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski powiedział w sobotę, że cztery z ustaw zapowiadanych w listopadowym expose premiera Donalda Tuska zostały już podpisane przez prezydenta, a 11 jest w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych.

Arabski rozmawiał w sobotę z premierem Tuskiem w ramach podsumowania 100 dni pracy rządu.

Na konferencji prasowej szef KPRM poinformował, że cztery z ustaw zapowiadanych przez szefa rządu w listopadowym expose zostały już podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wymienił podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy, zmianę systemu waloryzacji rent i emerytur, zmiany w składce emerytalnej dla rolników oraz przepisy dotyczące stosowania "podatku Belki" także w przypadku tzw. lokat jednodniowych.

Jak podkreślił, obecnie parlament pracuje nad kolejnymi dwoma projektami przygotowanymi przez rząd, a w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych jest ok. 11 kolejnych projektów.

Reklama

Arabski zaznaczył, że na stronie internetowej Kancelarii Premiera można śledzić prace nad realizacją expose a także wykaz dokumentów rządowych, nad którymi Rada Ministrów będzie pracowała w najbliższym czasie.

Jak zaznaczył, jednym z podstawowych zadań, jakie premier nałożył na kancelarię jest zbudowanie mechanizmu, który ułatwi prace legislacyjną i uniemożliwi "nadprodukcję regulacji". "Istnieje w związku z tym zespół ds. programowania prac rządu, a przygotowywane są też instrumenty takie jak testy regulacyjne, które pokazują dokładne cele, które przyświecają autorom danego projektu" - powiedział Arabski.