Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę w Witowie na Podhalu na nieformalnych rozmowach z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. Tematami rozmowy były m.in. szczyt NATO w Chicago oraz współpraca przygraniczna.

Okazją do spotkania głów państw było otwarcie IV Masowego, Rekreacyjnego Biegu Narciarskiego "Szlak bez granic", który rozpoczął się na Siwej Polanie w Tatrach, a zakończył w Orawicach na Słowacji.

"Niecodziennie zdarza się, aby dwóch prezydentów otwierało bieg narciarski. To dowód na to, że mamy znakomite relacje bezpośrednie, ale także, że znakomicie dzieje się na granicy polsko-słowackiej i w relacjach polsko-słowackich" - powiedział prezydent Komorowski podczas otwarcia zawodów.

Prezydent Słowacji wyraził swoje zadowolenie z organizowanej wspólnie z Polakami imprezy sportowej. "Będę się cieszył, jeżeli relacje między naszymi narodami będą tak dobre, jak miedzy mną a prezydentem Komorowskim" - mówił Gaszparovicz.

Po otwarciu zawodów, w których brało udział około 200 zawodników, Komorowski i Gaszparovicz udali się na nieformalne rozmowy. Po spotkaniu prezydent Komorowski poinformował, że tematem rozmowy były m.in. współpraca przygraniczna oraz wspieranie budowy połączeń gazowych pomiędzy oboma krajami w ramach - jak mówił - szerszego programu europejskiego".

Komorowski powiedział dziennikarzom, że umówił się z prezydentem Słowacji na konsultacje poprzedzające szczyt NATO w Chicago. Spotkanie ma się odbyć na Słowacji. Będzie okazją - zdaniem polskiego prezydenta - do uzgodnienie stanowisk "prezentowanych z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu i spojrzenia na procesy zachodzące w Sojuszu Północnoatlantyckim w ramach Grupy Wyszehradzkiej".

"Chciałem wyrazić przede wszystkim satysfakcję, że z prezydentem Słowacji spotykamy się często; chcemy się spotykać jeszcze częściej" - powiedział Komorowski. "Chcę jednocześnie wyrazić ogromną satysfakcję, że naprawdę ta współpraca i kontakty polsko-słowackie oraz fakt, że żyjemy w tym samym świecie w sensie politycznym, ekonomicznym pozwala na wyraźny rozwój przyjaźni i dobrych relacji pomiędzy społeczeństwami" - dodał prezydent.

Jak mówił prezydent, to wielkie poczucie satysfakcji dla prezydentów, jeśli z badań opinii publicznej wynika, że w Polsce Słowacy są narodem najmilej widzianym, obdarzanym największą sympatią.

"Spotkania z prezydentem Komorowskim są zawsze bardzo przyjacielskie"

Prezydent Słowacji ocenił, że dobra współpraca transgraniczna ma zasadniczy wpływ dla porozumienia między narodami. "Spotkania z prezydentem Komorowskim są zawsze bardzo przyjacielskie, ale to miało też swój cel, chcemy pomóc temu regionowi w rozwoju turystyki. To dzisiejsze spotkanie pokazuje nam jak powinniśmy współpracować, mając przyjacielskie stosunki i dążąc do wspólnego dobra" - powiedział dziennikarzom Gaszparovicz.

Prezydent Słowacji dodał, że z Komorowskim rozmawiał także o przyszłości Europy, a także planowanym szczycie 16 prezydentów na Ukrainie.

Prezydent Komorowski pytał Gaszparovicza o zbliżające się wybory parlamentarne na Słowacji, które odbędą się 10 marca i o bieżącą politykę u naszych południowych sąsiadów. Gaszparovicz podkreślił, że niezależnie jaka opcja wygra wybory, to rząd będzie proeuropejski.

Podczas wizyty na Podhalu obaj prezydenci spotkali się również z samorządowcami m.in. wojewodą małopolskim i starostą tatrzańskim. Prezydenci zapewnili, że jeżeli samorządowcom po obydwu stronach granicy uda się wytyczyć stałą trasę narciarską pomiędzy Witowem a Orawicami, to w przyszłym roku również przyjadą na otwarcie biegu narciarskiego.

Po południu prezydenci udali się do Oravic na Słowacji, gdzie wręczyli puchary uczestnikom transgranicznego biegu narciarskiego.