W sobotę minie sto dni działalności rządu Donalda Tuska. Ponad trzy miesiące pracy koalicyjnego gabinetu PO-PSL to m.in. zamieszanie z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej i protesty społeczne wobec umowy ACTA.

Jedną z głównych reform zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska w expose była kwestia wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. 14 lutego premier zaprezentował projekt w tej sprawie i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie reformy emerytalnej.

Prezydent Bronisław Komorowski desygnował Tuska na szefa rządu 8 listopada zeszłego roku. 18 listopada prezydent powołał nowy rząd. 19 listopada Sejm udzielił wotum zaufania nowej Radzie Ministrów.

Od powołania nowego rządu posłowie opozycji chcieli odwołania dwóch ministrów. Sejm jednak odrzucił wnioski o wotum nieufności wobec szefa MSZ Radosława Sikorskiego i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Na arenie międzynarodowej premier zaangażował się w działania na rzecz przyjęcia przez Polskę paktu fiskalnego, ale z założeniem, że główną zasadą działania paktu nie mogą być spotkania tylko krajów strefy euro i że pakt nie będzie zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE. Szerokim echem w Europie odbiło się też wystąpienie Sikorskiego w Berlinie, na którym szef MSZ skierował do Niemiec mocny apel o obronę strefy euro.

Według sondażu CBOS z lutego, 61 proc. badanych źle ocenia działania rządu Donalda Tuska, dobrze - 28 proc. Niezadowolonych z tego, że premierem jest Tusk jest 50 proc. ankietowanych, zadowolonych- 37 proc. Tusk sam przyznał, że atmosfera wokół jego gabinetu - po 3 miesiącach działalności - jest "dość krytyczna".

PAŹDZIERNIK 2011

9.10. - Wybory parlamentarne, które wygrała PO. Następne cztery lata będą lepsze, szybsze, takie o jakich marzyliśmy od 10 lat - od kiedy PO powstała - zapewnił szef PO Donald Tusk po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

10.10. - Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że logika funkcjonowania demokratycznych mechanizmów wskazuje, iż kandydatem na nowego premiera zostanie szef zwycięskiej partii - PO, obecny szef rządu Donald Tusk.

- Pierwsze rozmowy o nowej koalicji; premier spotkał się z prezydentem i szefem PSL Waldemarem Pawlakiem, odwołał zaś spotkanie z Grzegorzem Schetyną.

11.10. - Będę proponował zarówno prezydentowi, jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji (do końca roku) nie zmieniać składu rządu - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Polityka". Zapowiedział jednak, że "u progu nowego roku" wspólnie z Pawlakiem zaproponuje "głęboką rekonstrukcję rządu". Później się z tego wycofał, rząd powstał szybciej.

12.10. - Ruszyły prezydenckie konsultacje z liderami partii, które weszły do parlamentu. Komorowski spotkał się najpierw z Tuskiem, a potem z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. PiS zapowiedział, że będzie "zdecydowaną opozycją".13.10. - Donald Tusk poinformował, że posłowie PO zgłoszą Ewę Kopacz na stanowisko marszałka Sejmu, a najpóźniej 22 listopada będzie przedstawiony nowy gabinet. Z szefem PSL Waldemarem Pawlakiem mamy jednoznaczną intencję tworzenia koalicji PO-PSL - dodał Tusk.

14.10 - Premier wziął udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Premierzy państw Grupy porozumieli co do priorytetów polityki energetycznej. Uznali też, że nie można sobie wyobrazić łatwej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, gdy była premier tego kraju pozostaje w więzieniu.

18.10 - Prezydent postanowił o zwołaniu pierwszego posiedzenia Sejmu na 8 listopada, na godz. 11, a Senatu tego samego dnia, na godz. 17.

- Jestem do dyspozycji premiera Donalda Tuska - zadeklarował wiceszef PO Grzegorz Schetyna. "Premier o tym wie, ja spokojnie czekam na koncepcję, na program, a także na propozycje personalne" - zapewnił.

19.10 - Bronisław Komorowski spotkał się z liderami PO i PSL Donaldem Tuskiem i Waldemarem Pawlakiem. Prezydent oczekuje na zakończenie rozmów dotyczących personalnych rozwiązań w nowym rządzie - poinformowało prezydenckie biuro prasowe.

20.10. - Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli apelował o nowy budżet UE na miarę wyzwań stojących przed Europą i nieuleganie w kryzysie narodowym egoizmom. Przekonywał, że decyzje w sprawie pieniędzy w unijnym budżecie 2014-20 będą prawdziwym miernikiem europejskości.

21.10. - Premier spotkał się z szefem klubu parlamentarnego SLD Leszkiem Millerem. Rozmowa dotyczyła organizacji pracy w Sejmie, miała charakter kurtuazyjny - mówił Miller. Uciął też spekulacje o ewentualnej koalicji PO-SLD.

23.10. - Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział, że jeśli to możliwe, to zawsze przed szczytami strefy euro będzie zwoływać szczyty całej UE. Przyznał jednak, że zacieśnianie integracji w strefie euro jest konieczne.

Van Rompuy został mianowany przez "17" na przewodniczącego szczytów strefy euro, które mają być organizowane przynajmniej dwa razy w roku. Przyjęta deklaracja zapewnia, że przewodniczący euro będzie w pełni informował kraje nie będące członkami strefy euro o przygotowaniach i rezultatach" szczytów "17".

O organizowanie szczytów UE razem ze szczytami strefy euro zaapelowali w Brukseli premierzy Polski i Wielkiej Brytanii; argumentowali, że te decyzje liderów strefy euro, które mają wpływ na wspólny rynek całej UE, muszą być uzgadniane ze wszystkimi.

24.10. - Donald Tusk spotkał się z nowo wybranymi parlamentarzystami PO. Pogratulował im wyników wyborów i podziękował za wysiłek w kampanii wyborczej.

26.10. - Premier Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli. Na szczycie ustalono, że grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro, z obecnych 350 mld, dzięki zgodzie banków na poniesienie strat w wysokości 50 proc. wartości greckich obligacji.LISTOPAD 2011

8.11. - Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu PO-PSL i desygnował Donalda Tuska na premiera. Szef PO zapewnił, że nowy rząd powstanie "sprawnie i tak szybko, jak to tylko możliwe".

- Sejm zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu, wybrał Ewę Kopacz na marszałka izby.

- Rada Krajowa PO jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia koalicji z PSL.

9.11. - Spotkanie Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska w Belwederze. Premier poinformował prezydenta, że chce, aby proces tworzenia nowego rządu zakończył się 18 listopada.

10.11. - PSL utrzyma w nowym rządzie resorty pracy, gospodarki i rolnictwa. Kandydatem PSL na ministra pracy jest Władysław Kosiniak-Kamysz - takie ustalenia zapadły na spotkaniu Donalda Tuska z Waldemarem Pawlakiem.

11.11. - W Dniu Niepodległości w Warszawie doszło do zamieszek i starć z policją, w wyniku których zatrzymano 210 osób, w tym 95 obcokrajowców, głównie z Niemiec. Do szpitali odwieziono 30 osób, w tym 12 policjantów. Straty oszacowano na 72 tys. zł.

Policję atakowano kamieniami, petardami, kostką brukową i butelkami. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych, pałek i gazu łzawiącego. Agresja napastników kierowała się także na media.

12.11. - W związku z zamieszkami na ulicach Warszawy premier spotkał się z ministrami sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz z prezydent Warszawy, komendantem głównym policji i komendantem stołecznym policji; zdecydowanie poparł zakaz zasłaniania twarzy w czasie zgromadzeń. Zastrzegł, by do zmian w prawie podchodzić bez histerii. Jednak nie wykluczył, że konieczne mogą się okazać zmiany w konstytucji.

Tusk pochwalił policję za postawę w czasie zamieszek i zapowiedział ukaranie winnych. Ocenił, że doszło do aktu wandalizmu i chuligaństwa. Jego zdaniem podczas zajść nie było "sporu między prawicą a lewicą" tylko "akty bandytyzmu" i "chuligańskie przestępstwa".

17.11. - Premier Donald Tusk przedstawił skład rządu. Zapowiedział, że znajdzie się w nim dziesięciu nowych ministrów: Michał Boni - szef resortu administracji i cyfryzacji, Joanna Mucha – minister sportu, Jarosław Gowin – minister sprawiedliwości; Sławomir Nowak - minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej; Jacek Cichocki - szef MSW; Bartosz Arłukowicz - szef resortu zdrowia; Marcin Korolec - minister środowiska; Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej; Krystyna Szumilas - minister edukacji narodowej i Mikołaj Budzanowski - minister skarbu.W nowym rządzie Waldemar Pawlak pozostał wicepremierem, ministrem gospodarki, Radosław Sikorski - ministrem spraw zagranicznych, Jacek Rostowski - finansów, Elżbieta Bieńkowska - rozwoju regionalnego, Tomasz Siemoniak - obrony narodowej, Marek Sawicki - rolnictwa, Barbara Kudrycka - nauki, a Bogdan Zdrojewski - kultury.

To rząd zderzaków na trudne czasy - mówił premier. Dodał, że Tomasz Arabski pozostanie szefem Kancelarii Premiera; będzie też szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu, a Paweł Graś pozostanie rzecznikiem rządu.

18.11. - Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne expose; zapowiedział w nim stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reformę KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko oraz podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców.

Expose niepoważne, wystąpienie księgowego - tak o wystąpieniu Tuska wypowiadali się w debacie przedstawiciele opozycji. Politycy koalicji podkreślali, że Polacy zasługują na poważną debatę, a nie na "licytację populizmu".

19.11. - Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Poparło go 234 posłów - o 10 więcej, niż wynosiła wymagana większość bezwzględna. Opozycja krytycznie wypowiadała się po głosowaniu o zapowiedzianych przez rząd reformach. PO oświadczyła: koalicja jest silna, by przeprowadzić zmiany.

28.11. - Radosław Sikorski podczas swojego wystąpienia "Polska i przyszłość Europy" na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej skierował do Niemiec apel o obronę strefy euro. "Nie możecie dominować, lecz macie przewodzić reformom" - wezwał w Berlinie szef polskiej dyplomacji.

Za największe dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski minister uznał "nie terroryzm, nie talibów, z pewnością nie niemieckie czołgi, (...) nawet nie rosyjskie pociski, których rozmieszczeniem w pobliżu granic UE groził prezydent (Rosji Dmitrij) Miedwiediew". "Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i dobrobytu Polski byłby upadek strefy euro" - podkreślił.

29.11. - PO, PSL, Ruch Palikota i SLD poparły główne tezy wystąpienia Sikorskiego w Berlinie. PiS zarzucił szefowi MSZ złamanie konstytucji i zapowiedział wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Solidarna Polska chciała odwołania ministra.

W opinii szefa MSZ Niemiec Guido Westerwellego berlińskie wystąpienie Sikorskiego było ważne dla Europy

GRUDZIEŃ 2011

1.12. - Premier opowiedział się za wzmocnieniem Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Podkreślił, że nad wyposażoną w mocne narzędzia KE powinna być wbudowana demokratyczna kontrola, a taką rolę mógłby odgrywać Parlament Europejski. Oświadczył też, że kierunek i zasadnicze tezy berlińskiego wystąpienia Sikorskiego były zaakceptowane przez niego i były wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu.6.12. - Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2012 rok. W dokumencie założono, że w przyszłym roku deficyt nie przekroczy 35 mld zł, a wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. PKB. Według premiera budżet będzie "skrajnie odpowiedzialny".

8-9.12. - Szczyt UE. Kraje Unii z wyjątkiem Wlk. Brytanii zgodziły się przystąpić do nowego paktu fiskalnego. Pakt ma wzmocnić dyscyplinę finansów publicznych państw strefy euro. Mają go zawrzeć państwa eurostrefy i inne chętne spoza niej - między innymi Polska.

13.12. - Nie może być odpuszczenia grzechów; przemocy, bezwzględności, a czasami zwykłego łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić - powiedział premier Donald Tusk w 30. rocznicę stanu wojennego.

14.12. - Europa nie tylko na czas tego kryzysu, ale także na przyszłość potrzebuje silnego przywództwa politycznego - podkreślił w Strasburgu premier Tusk, który na forum Parlamentu Europejskiego podsumował polskie przewodnictwo w Radzie UE.

16.12. - Sejm odrzucił wniosek PiS o odwołanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Zdaniem PiS koncepcje polityczne Sikorskiego zbankrutowały, a on sam wejdzie do historii jako dyplomata licznych niepowodzeń, którego dyplomacja doprowadziła do wasalizacji Polski w stosunkach z sąsiadami.

19.12. - Donald Tusk i premier Finlandii Jyrki Katainen rozmawiali w Warszawie o energetyce jądrowej, kryzysie gospodarczym i perspektywie finansowej UE.

21.12. - Śmierć pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie. To wielki dramat - powiedział Donald Tusk.

STYCZEŃ 2012

3.1. - Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada, że wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice. Nowelę zaakceptował parlament; prezydent podpisał ją na początku lutego.

- Premier odwołał wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego. Na jego miejsce powołany został doradca w biurze politycznym szefa MSW Michał Deskur.

- Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach zakładający zmianę systemu waloryzacji świadczeń z procentowej na kwotową. Wszystkie emerytury i renty będą podwyższone w marcu 2012 r. o jednakową kwotę 71 zł. Ustawę zaakceptował parlament; prezydent podpisał ją; ale po podpisaniu – 10 lutego - skierował do Trybunału Konstytucyjnego.4.1. - Tusk spotkał się z przedstawicielami lekarzy protestującymi w związku z wejściem 1 stycznia w życie nowej ustawy refundacyjnej. Po spotkaniu oświadczył, że najbardziej istotne zapisy ustawy są "nie do ruszenia". Podkreślił jednak, że możliwa jest zmiana niektórych przepisów dot. karania lekarzy i określania przez nich poziomu odpłatności pacjenta za leki. Tusk zadeklarował też, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony.

- Rząd przyjął projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 r. Składka będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym. W gospodarstwach poniżej 6 ha zapłaci ją KRUS, a powyżej 6 ha - rolnik. Ustawę zaakceptował parlament i podpisał prezydent.

10.1. - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który zakłada uchylenie zapisów przewidujących kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty. Zmiany zaakceptował parlament, a pod koniec stycznia podpisał je prezydent.

11.1. - Premier oświadczył, że obecny kształt prokuratury i sądownictwa wojskowego jest w dużym stopniu archaiczny i niezbędne są zmiany. Prokurator wojskowy płk Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej. Wcześniej w emocjonalny sposób odnosił się do medialnych zarzutów o złamanie prawa w nadzorowanym przez niego postępowaniu o przecieki ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

- Podczas uroczystej gali w Sali Koncertowej w Kopenhadze, Tusk przekazał rotacyjne półroczne przewodnictwo w Radzie UE duńskiej premier Helle Thorning-Schmidt. Premier przypomniał, że podczas polskiej prezydencji został podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz "została wyciągnięta ręka w kierunku innych państw" chcących przystąpić do UE.

17.01. - Premier spotkał się z członkami tzw. korpusu prezydencji, zaangażowanymi w organizację polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Dziękował im za ciężką, rzetelną pracę. Ocenił, że polską prezydencję komplementowano właściwie w każdej stolicy UE.

18.1. - Premier poinformował, że zlecił ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi pilne przygotowanie projektu zmian w ustawie o prokuraturze dotyczących m.in. usytuowania prokuratury wojskowej.

- Premier powiedział, że w związku z nowymi odczytami z kokpitu Tu-154M nie ma powodów, by dyskredytować zapis dotyczący gen. Andrzeja Błasika w raporcie końcowym komisji kierowanej przez b. szefa MSWiA Jerzego Millera. "Nie ma żadnego powodu, by dyskredytować zapis z raportu komisji Millera, który dotyczy konkretnie gen. Błasika" - powiedział Tusk. Zwrócił uwagę, że w raporcie końcowym "ocena zachowania gen. Błasika była oceną jednoznaczną i nie była negatywną".

18.1-19.1 - Tusk z dwudniową wizytą w Rzymie; spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano i premierem Mario Montim. Główne tematy rozmów to: międzyrządowy pakt fiskalny i przygotowania do szczytu UE. Premier powiedział, że doskonała współpraca polsko-włoska i zbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach dotyczących Europy i kryzysu może stanowić istotne uzupełnienie francusko-niemieckiej osi, jaka wytworzyła się w UE.22.1. - Protest przeciw umowie ACTA (dotyczącej własności intelektualnej, także w internecie) dotknął strony internetowe administracji rządowej; zablokowana została m.in. witryna kancelarii premiera.

23.1. - Donald Tusk spotkał się w Warszawie z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em. Przedmiotem rozmów była międzyrządowa umowa fiskalna.

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i wiceszef MSZ Mikołaj Dowgielewicz wzięli udział w spotkaniu u premiera w sprawie umowy ACTA. Po spotkaniu Boni oświadczył, że umowa ACTA nie zmieni polskiego prawa, także w kwestii praw internautów i funkcjonowania internetu. Dodał, że Polska "powinna mieć gotowość" do podpisania tej umowy.

24.1. - Premier poinformował, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania ACTA. Przypomniał, że umowa ta musi być też ratyfikowana przez parlament, a potem trafi do prezydenta. Zapewnił, że intencją rządu nie jest ograniczanie wolności w internecie. Zapowiedział, że rząd - jeszcze przed ratyfikacją ACTA - przygotuje pakiet ustaw, które mają dać poczucie bezpieczeństwa użytkownikom internetu w związku z ACTA.

Michał Boni ocenił, że umowa powinna być ratyfikowana przez parlament z dodatkową klauzulą.

W wielu miastach odbywały się manifestacje przeciwników podpisania przez Polskę umowy ACTA.

26.1. - Rząd przyjął stanowisko na szczyt UE w sprawie paktu fiskalnego. Premier poinformował, że Polska nie podpisze unijnej umowy w sprawie paktu fiskalnego, jeśli główną zasadą działania paktu miałyby być spotkania krajów strefy euro.

- Ustawa refundacyjna nie godzi w interesy pacjentów - przekonywał w Sejmie premier Donald Tusk podczas debaty nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Koalicja odrzuciła wniosek.

27.1. - Tusk zapowiedział, że jeśli będzie naprawdę uzasadniona opinia, że umowa ACTA jest zagrożeniem dla wolności, to rząd nie przedłoży jej do ratyfikacji. Zapowiedział, że nie przewiduje żadnych dymisji w związku z umową ACTA.

- To zrównoważony, odpowiedzialny budżet w trudnych czasach; potwierdziliśmy też wartość koalicji PO-PSL - powiedział premier po uchwaleniu przez Sejm budżetu na 2012 rok.

30.1. - Szczyt UE w Brukseli. Tusk poinformował, że Polska zdecydowała się na przystąpienie do paktu fiskalnego. Premier spotkał się też z przewodniczący PE Martinem Schulzem.

LUTY 2012

1.2. – Weszły w życie nowe przepisy dotyczące składki rentowej (nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższyła o 2 pkt proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców) oraz składki zdrowotnej dla rolników (za osoby w gospodarstwach do 6 ha składkę zdrowotną - tak jak dotychczas - zapłaci budżet; rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników).3.2. - Donald Tusk poinformował, że podjął definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA co najmniej do końca 2012 roku. Przyznał, że konsultacje w sprawie ACTA nie były pełne; nie wykluczył też braku akceptacji dla tej umowy.

Tego dnia w siedmiu miastach odbyły się protesty przeciwników podpisania przez Polskę umowy ACTA; największy z nich odbył się we Wrocławiu, zgromadził ok. tysiąca osób

- Premier zapowiedział, że w ciągu dziesięciu dni do konsultacji trafi projekt przewidujący podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn.

6.2. - Debata w Kancelarii Premiera ws. umowy handlowej ACTA. Donald Tusk oświadczył, że nie będzie wycofania podpisu spod ACTA, ale nie będzie też ratyfikacji dopóki będą wątpliwości ws. tej umowy. Uczestnicy debaty spierali się m.in. o konsekwencje ACTA dla wolności w internecie i ochrony praw autorskich.

Premier zapowiedział, że nie podda pod referendum planowanej przez rząd reformy emerytalnej. "Odpowiedzialna władza bierze czasami na klatę decyzje, co do których wie, że nie będą cieszyły się akceptacją większości i że nie zyskuje się w ten sposób popularności" - powiedział.

7.2. - Donald Tusk został Człowiekiem Roku "Wprost". "Dedykuję tę nagrodę Polakom za to, że przez ostatnie 4 lata pokazali wszystkim w Europie, że Polska jest zupełnie innym krajem, niż do tej pory to wyglądało w wyobraźni wielu narodów" - powiedział, odbierając nagrodę.

9.2. - Premier Donald Tusk wziął udział w pogrzebie Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

10.2. - Donald Tusk, który spotkał się z przedstawicielkami Rady Programowej Kongresu Kobiet, zapewnił, że bierze pełną odpowiedzialność za zmiany dotyczące wieku emerytalnego. Dodał, że trzeba się zastanowić nad powiązaniem odprowadzania składek emerytalnych z podatkiem dochodowym.

13.2. - Premier spotkał się w Sejmie z marszałek Ewą Kopacz i grupą parlamentarzystek Platformy, które zajmują się sprawami społecznymi w sprawie zmian dotyczących wieku emerytalnego. Przekonywał, że wyłącznym celem reformy jest bezpieczeństwo dzisiejszych i przyszłych emerytów.

- Tusk spotkał się z Parlamentarną Grupą Kobiet w sprawie reformy emerytalnej. Uczestnicy spotkania postanowili, że odbędzie się debata na temat wydłużenia wieku emerytalnego z udziałem szefa rządu oraz ministrów pracy i finansów

14.2. Premier zaprezentował projekt ustawy dotyczący podniesienia wieku emerytalnego. Tusk poinformował, że rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Według szefa rządu projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych powinny trafić z rządu do Sejmu w ciągu miesiąca.

Projekt zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.

- Premier zapowiedział przeanalizowanie sprawy premii dla członków zarządu Narodowego Centrum Sportu. "Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy premiować osoby, które nie wszystko zrobiły tak, jak się umawialiśmy" - powiedział. Chodzi o sprawę dymisji Rafała Kaplera, prezesa NCS. Kapler ma otrzymać część premii, proporcjonalnie w stosunku do czasu, który przepracował. Według minister sportu Joanny Muchy, pierwsza część premii to jest 342 tys. zł, druga - to 228 tys. zł.

- Tusk rozmawiał o propozycjach zmian w systemie emerytalnym z klubem PSL. Po spotkaniu politycy PSL zadeklarowali, że chcą nadal, by kobiety mogły wcześniej przechodzić na emeryturę. Premier zaproponował, by ludowcy poszukali możliwości łagodzenia skutków zmian w systemie emerytalnym, szczególnie dla kobiet, w innych ustawach niż rządowy projekt reformy.

16.2.- Premier spotkał się w Sejmie z klubami SLD i Ruchu Palikota w sprawie reformy emerytalnej. Po rozmowach Tusk zaznaczył, że przekazał swoim rozmówcom, iż reformę emerytalną, mimo że nie jest słodka, trzeba zrobić. "Nie ma alternatywy dla wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn - oświadczył Tusk.

SLD nadal uważa, że system emerytalny powinien być oparty nie tylko na wieku, ale też na stażu pracy.

- Premier zapowiedział, że "w okolicach" stu dni od powołania rządu spotka się z kierownictwami wszystkich resortów. Jak tłumaczył, chce dokonać tego przeglądu, bo atmosfera wokół jego gabinetu jest "dość krytyczna".