Jedną z głównych reform zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska w expose była kwestia wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. 14 lutego premier zaprezentował projekt w tej sprawie i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie reformy emerytalnej.

Prezydent Bronisław Komorowski desygnował Tuska na szefa rządu 8 listopada zeszłego roku. 18 listopada prezydent powołał nowy rząd. 19 listopada Sejm udzielił wotum zaufania nowej Radzie Ministrów.

Od powołania nowego rządu posłowie opozycji chcieli odwołania dwóch ministrów. Sejm jednak odrzucił wnioski o wotum nieufności wobec szefa MSZ Radosława Sikorskiego i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Na arenie międzynarodowej premier zaangażował się w działania na rzecz przyjęcia przez Polskę paktu fiskalnego, ale z założeniem, że główną zasadą działania paktu nie mogą być spotkania tylko krajów strefy euro i że pakt nie będzie zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE. Szerokim echem w Europie odbiło się też wystąpienie Sikorskiego w Berlinie, na którym szef MSZ skierował do Niemiec mocny apel o obronę strefy euro.

Według sondażu CBOS z lutego, 61 proc. badanych źle ocenia działania rządu Donalda Tuska, dobrze - 28 proc. Niezadowolonych z tego, że premierem jest Tusk jest 50 proc. ankietowanych, zadowolonych- 37 proc. Tusk sam przyznał, że atmosfera wokół jego gabinetu - po 3 miesiącach działalności - jest "dość krytyczna".

PAŹDZIERNIK 2011

9.10. - Wybory parlamentarne, które wygrała PO. Następne cztery lata będą lepsze, szybsze, takie o jakich marzyliśmy od 10 lat - od kiedy PO powstała - zapewnił szef PO Donald Tusk po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

10.10. - Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że logika funkcjonowania demokratycznych mechanizmów wskazuje, iż kandydatem na nowego premiera zostanie szef zwycięskiej partii - PO, obecny szef rządu Donald Tusk.

- Pierwsze rozmowy o nowej koalicji; premier spotkał się z prezydentem i szefem PSL Waldemarem Pawlakiem, odwołał zaś spotkanie z Grzegorzem Schetyną.

11.10. - Będę proponował zarówno prezydentowi, jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji (do końca roku) nie zmieniać składu rządu - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Polityka". Zapowiedział jednak, że "u progu nowego roku" wspólnie z Pawlakiem zaproponuje "głęboką rekonstrukcję rządu". Później się z tego wycofał, rząd powstał szybciej.

12.10. - Ruszyły prezydenckie konsultacje z liderami partii, które weszły do parlamentu. Komorowski spotkał się najpierw z Tuskiem, a potem z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. PiS zapowiedział, że będzie "zdecydowaną opozycją".