KW PPP-Sierpień 80 rozpoczął we wtorek procedurę rejestracyjną kandydatów do Sejmu, składając listy w 11 okręgowych komisjach wyborczych w Polsce.

Olszewski powiedział dziennikarzom, że na świętokrzyskiej liście jest 32 kandydatów. Są to członkowie lub sympatycy PPP-Sierpień 80. Wśród nich jest 13 kobiet. Najstarszy kandydat ma 66 lat, a najmłodsza kandydatka - 21. Na listach jest dużo studentów oraz pracownicy różnych zawodów. Zapowiedział, że w piątek lub poniedziałek komitet złoży dokumenty dotyczące kandydatów do Senatu.

Olszewski liczy na głosy tych wyborców, którzy w sondażach odpowiadają, że nie wiedzą na kogo głosować. "Liczę na to, że próg wyborczy przejdziemy" - powiedział.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy KW PPP-Sierpień 80 Patryk Kosela, partia zarejestruje listy wyborcze w sumie w 22 okręgach, co da jej prawo do automatycznego zarejestrowania swoich list we wszystkich okręgach wyborczych.

"Wyznaczony przez ustawodawcę parytet 35 proc. miejsc dla kobiet na każdej liście, jest w przypadku PPP znacznie przekroczony. Podobnie jest z ludźmi młodymi" - poinformował Kosela.

W Toruniu "jedynką" na liście PPP-Sierpień 80 jest Lech Kuropatwiński, były poseł Samoobrony

Według niego pierwsze miejsce na liście w okręgu katowickim zajmuje Elżbieta Fornalczyk, wiceprzewodnicząca PPP oraz szefowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w hipermarkecie Tesco. Fornalczyk w tej sieci handlowej w 2008 roku zorganizowała pierwszy w Polsce strajk w supermarkecie. Fornalczyk jest również koordynatorką ogólnopolskiej akcji na rzecz poprawy warunków pracy i płacy w wielkich sieciach handlowych oraz uczestniczką Kongresu Kobiet.

W Lublinie listę wyborczą otwiera 26-letni Szymon Martys, student kulturoznawstwa i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Martys jest członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej PPP, gdzie pełni funkcję sekretarza ds. młodzieży oraz jest przewodniczącym Koła Terenowego WZZ "Sierpień 80" w Lublinie.

W Toruniu "jedynką" na liście PPP-Sierpień 80 jest Lech Kuropatwiński, były poseł Samoobrony, a obecnie szef tej partii w województwie kujawsko-pomorskim. Z kolei w Bydgoszczy na pierwszym miejscu jest Radosław Dubicki, absolwent Wyższej Pomorskiej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w tym mieście.

W okręgu wyborczym nr 32 (Sosnowiec) pierwsze miejsce na liście zajmuje Beata Wajda-Gałązka z Dąbrowy Górniczej. Z kolei w okręgu nr 2 w Wałbrzychu listę otwiera 23-letnia studentka Uniwersytetu Wrocławskiego Izabela Patro.

Jak zapowiedział Kosela, PPP-Sierpień 80 przedstawi w najbliższych dniach pełną listę wszystkich kandydatów partii do Sejmu.