Memorandum o obecności pododdziału z USA w Polsce systematycznie staje się faktem, dziękuję za potwierdzenie gotowości sfinalizowania tego projektu - mówił w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że współpraca z USA ws. m.in. gazu łupkowego to będzie wspólny biznes i bezpieczeństwo energetyczne.

Tusk po spotkaniu z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą mówił też, że "z oczywistych względów" tematem rozmów był gaz łupkowy i energetyka jądrowa. "Ustaliliśmy, że te przedsięwzięcia to znakomite pole do współpracy polsko-amerykańskiej i jestem przekonany, że przyniesie to dobre efekty Polakom i Amerykanom. To będzie wspólny biznes, wspólne bezpieczeństwo energetyczne" - mówił Tusk.

Ocenił, że ta współpraca przyda się także zjednoczonej Europie, bo da jej większą stabilność energetyczną. Dziękując Obamie za wizytę, podkreślił, że jego "entuzjazm i wiara w przyszłość jest przysłowiowa na świecie". "Tu w Polsce poczuliśmy, że jest pan jednym z nas dzięki temu, że bardzo mocno wierzymy we własne siły i własną przyszłość" - stwierdził premier.