Polskie projekty eksploatacji gazu łupkowego, które "znajdą się wśród najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej" - podkreśla AFP - były jednym z tematów sobotnich rozmów prezydenta Baracka Obamy z premierem Donaldem Tuskiem.

"Polska - czytamy w depeszy francuskiej agencji z Warszawy - ma znaczne rezerwy gazu łupkowego, zaś amerykański gigant ExxonMobil przystępuje do ich eksploatacji, przy czym Stany Zjednoczone przodują w eksploatacji tego typu niekonwencjonalnego gazu".

Hiszpańska agencja EFE cytuje Donalda Tuska, który po spotkaniu z prezydentem USA "podkreślił znaczenie współpracy obu krajów w dziedzinie energetyki, zwłaszcza w eksploatacji polskiego gazu łupkowego".

Polskie złoża - dodaje EFE - są największe w Europie, ale ich eksploatacja "budzi obawy niektórych krajów, takich jak Francja, która widzi w tym przedsięwzięciu zagrożenie dla środowiska".

Obawy Rosji

Wielki hiszpański dziennik "El Pais" wskazywał w związku z wizytą prezydenta USA w Warszawie na obawy Rosji, która "uważa polski projekt (eksploatacji gazu łupkowego) za przeszkodę dla jej hegemonii energetycznej".

Dziennik podkreślał jeszcze przed rozmowami prezydenta USA z premierem rządu polskiego, że "Polacy są żywotnie zainteresowani amerykańskimi inwestycjami w eksploatację polskich złóż gazu łupkowego, największych w Europie".

"Obama - dodawał - będzie się starał robić dobrą minę, aby nie prowokować reakcji Rosji".

W depeszy nadanej z Warszawy już po zakończeniu spotkania Obama-Tusk, agencja EFE relacjonowała: "Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z priorytetów Polski, kraju, który zależy od importu gazu i ropy rosyjskiej. Wobec powyższego, jak podkreślił Tusk, "z oczywistych przyczyn" gaz łupkowy i energia nuklearne były wśród głównych tematów rozmów obu polityków.