Liderzy PO wygrywają w Warszawie, na Pomorzu i Dolnym Śląsku, a Zbigniew Ziobro (PiS) prowadzi w Małopolsce. Takie są wyniki pierwszego sondażu "Rzeczpospolitej" przed wyborami do europarlamentu.
W najbardziej prestiżowych pojedynkach między PO i PiS, w Krakowie i Warszawie na razie 1:1. Kandydatka Platformy Danuta Hubner wygrywa w stolicy (35 proc.), dystansując Michała Kamińskiego (PiS) i Wojciecha Olejniczaka (SLD) - po 17 proc. Z kolei były minister sprawiedliwości jest zdecydowanym faworytem w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Ziobrę popiera 35 proc. badanych, wobec 13 proc. oddanych na Różę Thun (PO) i 11 proc. na Andrzeja Szejnę (SLD) - pokazuje sondaż "Rz".
Dobre wyniki Hubner i Ziobry nie dziwią politologów
"Ziobro pokonał już w Krakowie tak znanych polityków PO jak Rokita i Gowin. Trudno sobie wyobrazić, by teraz mógł przegrać" - mówi "Rz" dr Bartłomiej Biskup z UW.
Strategia PO polegająca na przyciąganiu takich osób jak pani Hubner, może być strzałem w dziesiątkę - uważa dr Jarosław Flis z UJ.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu