Parlament Węgier przedłużył we wtorek na 90 dni stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony od 4 listopada przez rząd na 15 dni. Zostaje tym samym wydłużony termin obowiązywania dekretów rządu wydanych w związku z pandemią koronawirusa.

Minister sprawiedliwości Judit Varga powiedziała, że okres 90 dni jest wystarczający, gdyż już niedługo będzie dostępna szczepionka przeciwko koronawirusowi.

Zgodnie z ubiegłotygodniowym dekretem rządu na Węgrzech obowiązuje obecnie m.in. godzina policyjna od północy do 5. rano.

Premier Viktor Orban zapowiedział, że jeśli parlament przedłuży stan zagrożenia epidemicznego, to od północy z wtorku na środę będą obowiązywać nowe obostrzenia. Na przykład godzina policyjna zostanie wydłużona i będzie się zaczynać o godz. 20, zakazane będą wszelkie zgromadzenia, zostaną zamknięte restauracje, a sklepy i zakłady fryzjerskie oraz inne małe punkty usługowe będą musiały być zamykane o godz. 19. Hotele będą mogły przyjmować tylko gości przybywających w celach biznesowych.

Reklama

Wejdzie też w życie generalny zakaz imprez publicznych. W imprezach rodzinnych i prywatnych będzie mogło uczestniczyć najwyżej 10 osób. Śluby będą możliwe tylko bez wesela i będą na nich mogły być obecne tylko osoby niezbędne do przeprowadzenia ceremonii, świadkowie, rodzice i rodzeństwo. W pogrzebach będzie mogło uczestniczyć najwyżej 50 osób.

Na Węgrzech gwałtownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem i zgonów. W sobotę zanotowano największy od początku pandemii przyrost nowych zakażeń (5318 ) i zgonów na Covisd-19 (107).