W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 5842 zakażenia koronawirusem - podał we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Przyrost infekcji drugi dzień z rzędu utrzymuje się poniżej 6 tysięcy. Dobowy przyrost zgonów wzrósł i znów przekroczył sto: zmarły 153 osoby.

Bilans zakażeń od początku pandemii wynosi teraz 783 328, a łączna liczba zgonów - 12 580.

Wyzdrowiało dotąd 562 384 pacjentów, z których 8782 wypisanych zostało ze szpitali w ciągu minionej doby.

W Moskwie liczba wykrytych od poniedziałku infekcji znów przekroczyła 600 i wyniosła we wtorek 602.

Wiceminister obrony Rosji Rusłan Calikow powiedział we wtorek, że pierwsza rosyjska szczepionka na Covid-19 jest już gotowa. W wywiadzie prasowym wiceminister poinformował, że poczyniono już oceny końcowe szczepionki opracowanej przez wirusologów wojskowych wspólnie z państwowym centrum im. Gamalei. Ochotnicy, którzy przyjmowali szczepionkę i zostali już wypisani ze szpitala, czują się dobrze. "W ten sposób pierwsza krajowa szczepionka przeciwko koronawirusowi jest gotowa" - oświadczył Calikow.

Jednak ministerstwo zdrowia Rosji oświadczyło, że testy wciąż trwają. Dobiega końca drugi etap badań klinicznych, a później zapadnie decyzja o wydaniu rejestracji państwowej dla tego preparatu - oświadczył resort.

Z powodu sytuacji epidemicznej nie odbędzie się w Rosji w tym roku pochód o nazwie Nieśmiertelny Pułk, który jest częścią dorocznych obchodów Dnia Zwycięstwa, obchodzonego 9 maja. W maju pochód przełożono na późniejszy termin, później datę znów przesunięto. Komitet organizacyjny poinformował w poniedziałek, że "sytuacja jest taka, iż nie można prognozować, w jakim terminie pochód możliwy będzie w tym roku". Akcja odbędzie się 9 maja 2021 roku, "gdy nic już nie będzie zagrażać zdrowiu" uczestników - oświadczyli organizatorzy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)