Od 15 czerwca Francja zniesie całkowicie kontrole graniczne dla obywateli państw UE a od 1 lipca będzie "progresywnie" znosić kontrole dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformowali w piątek ministrowie spraw zagranicznych i wewnętrznych Jean-Yves Le Drian i Christophe Castaner.

"Wobec pozytywnego rozwoju sytuacji zdrowotnej we Francji i w Europie oraz zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej...Francja zniesie o godz. 0.00 15 czerwca wszystkie restrykcje dotyczące podróży na swych wewnętrznych granicach europejskich (lądowych, powietrznych i morskich) wprowadzone w celu walki z pandemią COVID-19" - głosi wspólny komunikat ministrów.

Komunikat precyzuje, że podróżni z krajów członkowskich UE, jak również z Andorry, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu będą mogli przybywać na terytorium Francji bez jakichkolwiek ograniczeń.

Na zasadzie wzajemności restrykcje, w tym dwutygodniowa kwarantanna, będą jednak utrzymane na granicach z Hiszpanią i Wielką Brytanią.

Ministrowie poinformowali również, ze poczynając od 1 lipca Francja będzie "progresywnie otwierać" swoje granice zewnętrzne strefy Schengen.

Podkreślili, że otwieranie to będzie postępować "w sposób progresywny i zróżnicowany w zależności od sytuacji sanitarnej poszczególnych krajów trzecich i zgodnie z procedurami uzgodnionymi na poziomie europejskim".

AFP przypomina, że Francja i Niemcy zaapelowały już kilkanaście dni temu o jak najszybsze otwarcie granic między państwami europejskimi.