Od 1 czerwca nie będzie konieczności przebywania na 14-dniowej kwarantannie w trakcie podróży między Bułgarią, Grecją i Serbią - poinformował we wtorek bułgarski premier Bojko Borisow po wideokonferencji z liderami tych państw.

Prowadzone są również negocjacje z Rumunią w tej sprawie.

Z inicjatywy Borisowa we wtorek odbyła się wideokonferencja, w której uczestniczyli premierzy Grecji Kyriakos Micotakis i Rumunii Ludovic Orban oraz prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. Wzięli w niej także udział ministrowie spraw zagranicznych, wewnętrznych, transportu, zdrowia i turystyki wszystkich czterech państw.

Warunki realizacji podróży turystycznych między tymi krajami zostaną skonkretyzowane w porozumieniach dwustronnych - wyjaśnił Borisow po konferencji. Na razie ustalono, że podróżni przy przekraczaniu granicy będą wypełniać oświadczenia zawierające ich dane osobowe, telefony do kontaktu oraz zapewnienie, że nie są chorzy na Covid-19.

Borisow poinformował również, że od 1 czerwca restauracje w Bułgarii zaczną pracować bez obecnych ograniczeń, zakazujących korzystania z zamkniętych pomieszczeń. Wyraził nadzieję, że w czterech krajach będą stosowane jednakowe standardy. Dodał, że analogiczne rozmowy o zdjęciu ograniczeń w turystyce Bułgaria prowadzi z Niemcami i Austrią.