Krajowy Sztab Operacyjny poinformował w niedzielę o 522 potwierdzonych dotąd przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Liczba zgonów wzrosła w ciągu ostatniej doby o cztery, do łącznie 19. W kraju wykonano dotąd 15 889 testów.

Większość zakażonych to mężczyźni; najstarszy pacjent ma 86 lat, najmłodszy to roczny chłopiec. Przeciętny wiek wśród zakażonych wynosi 46 lat. Wśród osób zainfekowanych jest 23 lekarzy.

Przeciętny wiek wśród ofiar śmiertelnych epidemii to 65 lat.

Szef Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski poinformował, że w Bułgarii wyleczono dotąd 37 osób.

Kraj wciąż zmaga się z małą liczbą testów. W ubiegłym tygodniu Bułgaria zrezygnowała z zakupu 1 mln tzw. szybkich testów z Chin, uznając je za niedokładne. W kraju działa sześć laboratoriów, w których testy na koronawirusa są analizowane. W poniedziałek w Sofii mają zacząć działać kolejne dwa laboratoria, gdzie dokonywanych będzie po 2500 testów dziennie; placówki te będą zatrudniać ekspertów ds. biologii molekularnej Bułgarskiej Akademii Nauk. W połowie tygodnia mają ruszyć kolejne dwa laboratoria, w Płowdiwie i Plewenie.

Obecnie według szacunków Mutafczijskiego wykrywane są dwa przypadki zakażenia koronawirusem na 11. Po uruchomieniu nowych laboratoriów trzy grupy osób zostaną poddane testom w pierwszej kolejności – personel medyczny, pracownicy zamkniętych zakładów administracyjnych i gospodarczych oraz chorzy na zapalenie płuc.