W ciągu ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Portugalii o 29. W sumie na Covid-19 zmarło w tym kraju już 295 osób – poinformowała w niedzielę na konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido.

Odnotowała ona, że podczas ostatnich 24 godzin zanotowano wyższą dynamikę zgonów na Covid-19 niż w poprzedniej dobie. Przypomniała, że między piątkiem a sobotą w Portugalii odnotowano 20 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Z szacunków resortu zdrowia Portugalii wynika, że liczba wykrytych infekcji koronawirusem wzrosła z 10,5 tys. do ponad 11,2 tys.

“W ostatnich dniach nastąpił wzrost liczby chorych niewymagających hospitalizacji. Szacujemy, że odsetek zakażonych przebywających w swoich domach wynosi już 87,1 proc. wszystkich zainfekowanych” - powiedziała Temido.

Przedstawicielka portugalskich służb sanitarnych wskazała, że od soboty do niedzieli nie powiększyła się liczba wyleczonych z Covid-19 pacjentów. Na ponad 11,2 tys. zakażonych wyzdrowiało jedynie 75 osób.

Temido przekazała, że w niedzielę resort zdrowia przekazał 144 respiratory szpitalom w aglomeracji lizbońskiej. Zapewniła, że kolejnych 508 urządzeń trafi do placówek medycznych w najbliższym tygodniu.

W niedzielę policja zapowiedziała nasilenie kontroli drogowych w związku z rozpoczynającym się Wielkim Tygodniem, podczas którego mieszkańcy Portugalii zwyczajowo podróżują do innych regionów. W tym roku na mocy restrykcji wprowadzonych w ramach stanu wyjątkowego podróż do innych części kraju dopuszczona będzie tylko w uzasadnionych przypadkach.