We Włoszech zmarły kolejne 243 osoby zakażone koronawirusem - ten nowy bilans z ostatniej doby podała w piątek Obrona Cywilna w komunikacie. Łączna liczba zgonów wzrosła tym samym w kraju do 30 201. Stale spada liczba pacjentów z Covid-19 w szpitalach.

Z oficjalnej statystyki wynika, że obecnie w całych Włoszech zakażonych jest 87,9 tys. osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła o około 1600. 82 procent wszystkich zakażonych przebywa w domowej izolacji.

Na oddziałach intensywnej terapii jest 1168 najciężej chorych, w tym w Lombardii - 400. To najniższa liczba zanotowana w tym regionie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. To tam również stwierdzono połowę nowych przypadków infekcji.

Dotychczas potwierdzono w kraju ogółem 217 tys. przypadków koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zanotowano wzrost o ponad 1300.

Wyleczonych zostało 99 tys. osób. Od czwartku przybyło ich 2700.

Krajowy Instytut Zdrowia poinformował, że wskaźnik zakaźności wynosi między 0,5-0,7. Ten współczynnik reprodukcji wirusa pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba. Gdy jego wartość wzrasta powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy niż 1- że jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen mniej niż jednej osobie.