Obecność kobiet w siłach zbrojnych jest niezbędna, kobiety pozwalają efektywniej działać - podkreślił w piątek dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet w ośrodku MON w podwarszawskiej Nowej Wsi.

Kukuła podkreślił, że kobiety żołnierze są nieodłączną częścią sił zbrojnych, a od ich obecności zależy "osiąganie bardzo wielu celów operacyjnych i taktycznych".

Generał, który zaczął służbę w wojskach specjalnych, przyznał, że żołnierze-mężczyźni potrzebowali "aż 10 lat, aby zrozumieć, że na współczesnym polu walki, w środowisku, które jest wielowymiarowe, wielodomenowe", nie można efektywnie działać bez kobiet. Jak zaznaczył, dla specyfiki WOT istotna jest wnoszona przez kobiety szczególna wrażliwość na potrzeby lokalnych społeczności.

Dodał, że w WOT ponad 13 proc. to kobiety. Kukuła wyraził przekonanie, że ten wskaźnik wkrótce przekroczy 15 procent. Zaznaczył, że kobiety świetnie wywiązują się z obowiązków służbowych i rzadziej rezygnują ze służby niż mężczyźni.