Na przeprowadzenie reform nowy rząd Rosji będzie miał dwa lata, do rozpoczęcia kampanii przed wyborami parlamentarnymi latem 2020 r. - pisze w środę w rosyjskiej gazecie "Kommiersant" Aleksiej Kudrin, doradca prezydenta Władimira Putina i były minister finansów.

"Przez te dwa lata należy zrobić wszystko to, co na przestrzeni ostatnich lat było odkładane z uwagi na zbliżające się wybory" - podkreśla szef Centrum Badań Strategicznych i minister finansów w latach 2000-2011. Kudrin zwraca też uwagę, że zmiany były odraczane również ze względu na ich "niepopularność".

Teraz, kiedy wznowiony został mandat prezydenta, kiedy zgodnie z konstytucją zmieni się rząd, kiedy odmłodzono władze na szczeblu okręgów federalnych, a mandat Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, wciąż jest "świeży", "w końcu możemy skoncentrować się na tym, w jakim celu naród udzielił tych mandatów" - zauważa były minister finansów.

Kudrin wyjaśnia, że obywatele Rosji oczekują poważnych zmian w celu podniesienia ich dobrobytu, co jest możliwe jedynie poprzez osiągnięcie tempa wzrostu gospodarczego powyżej średniej światowej.

Jego zdaniem głównym zadaniem nowego rządu będzie jak najszybsze rozpoczęcie reform w sferze administracji państwowej. Wśród zmian wymienia też rozwój edukacji, medycyny, infrastruktury, wsparcie dla przedsiębiorców i stworzenie nowego modelu rozwoju.

"Chodzi nie tylko o redystrybucję środków w ramach manewru budżetowego i inicjowanie nowych programów. Mowa o poważnych strukturalnych zmianach w tych sferach" - zaznacza doradca prezydenta ds. gospodarczych.

Wybory parlamentarne w Rosji odbędą się w 2021 roku.