Odbudowa Polski po rządach PiS będzie zadaniem naprawdę herkulesowym - powiedział w środę na spotkaniu w Bielsku-Białej wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. Według niego w niektórych obszarach będzie nawet trudniej niż na przełomie lat 80. i 90.

„Trzeba będzie wiele instytucji, wiele obszarów, kompletnie odbudować. Chyba nawet będzie na niektórych polach gorzej niż po PRL, na przełomie lat 80. i 90. Niszczone są całe obszary. To, co może się za moment zacząć dziać z samorządem, sądownictwem, jest dobrym przykładem” – podkreślił b. szef MON.

Wiceszef Platformy powiedział, że jego ugrupowanie „musi być mocno przeciw PiS”. „Ale nie możemy powiedzieć, że proponujemy powrót do wiosny roku 2015 i wszystko będzie jak było. Musimy mieć nowe propozycje” – zadeklarował.

Siemoniak jest przekonany, że uda się doprowadzić do tego, aby w najbliższych wyborach samorządowych ugrupowania opozycyjne nie rywalizowały ze sobą. „Wybory samorządowe będą wcześniej niż parlamentarne. Dla efektu, dla zwycięstwa powinny być jedne listy” – mówił.

Polityk zauważył, że w wielu mniejszych ośrodkach inne ugrupowania opozycyjne nie posiadają tak silnych struktur, jak PO. „Jeśli będą ludzie z Nowoczesnej, czy KOD, to będziemy chcieli, aby byli na naszej, wspólnej liście pod nazwą komitetu, która da satysfakcję wszystkim” – mówił Siemoniak.

Według niego, jeśli PiS przeforsuje pomysł, iż tylko listy partyjne będą obowiązywały w wyborach do sejmików i rad powiatowych, to PO musi stać się znowu „platformą dla wszystkich dobrych samorządowców”.

Siemoniak przyznał, że obecna kadencja parlamentu może być krótsza. Jak ocenił, zaważyć na tym może konsekwentna praca i punktowanie błędów rządzących, a "z drugiej strony wielkie pokłady autodestrukcji, jakie są w PiS". "Ludzie będą to coraz lepiej widzieć. Spodziewam się, że rzeczywiście ta kadencja może być krótsza, jak to było w latach 2005-2007” – podkreślił.

Podobnego zdania jest posłanka PO z Bielska-Białej Mirosława Nykiel, która uczestniczyła w spotkaniu. „Wierzę, że obecna kadencja będzie krótsza. PiS przekroczy masę krytyczną narażania się wszystkim środowiskom i wreszcie ludzie naprawdę powiedzą: +Nie! Dosyć!+ Może się to stać szybciej niż wyznaczają to terminy wyborcze” – zaznaczyła.

Siemoniak powiedział, że czas do wyborów dla PO będzie niełatwy. „Będzie strasznie ciężko. Wynik wyborów będzie niepewny. Trzeba będzie walczyć do samego końca. Nie możemy się zdemobilizować” – powiedział wiceprzewodniczący Platformy.