Testament sporządzony przez rejenta lub własnoręcznie napisany przez spadkodawcę może zostać zarejestrowany w ogólnopolskim rejestrze. Dzięki temu nie zginie, jednak nie stanie się przez to ważniejszy.
Ogólnopolski Notarialny Rejestr Testamentów działa od 5 października 2011 r. i codziennie trafia do niego ponad sto testamentów. Obecnie znajduje się tam ich ok. 30 tysięcy. Każdy spadkodawca może złożyć w rejestrze akt swojej ostatniej woli, pod warunkiem że został on spisany przez rejenta lub własnoręcznie przez testatora.
Natomiast na możliwość zarejestrowania nie ma żadnego wpływu treść testamentu, tzn. czy wskazuje on tylko jednego, czy kilku spadkobierców, czy zawiera również zapisy, polecenia i zapis windykacyjny, a także czy spadkodawca wydziedzicza w nim spadkobiercę ustawowego i pozbawia go prawa do zachowku.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.