Autopromocja

Kiedy podatnik nie zaliczy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych do kosztów podatkowych

Mirosław Michna, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej KPMG
Mirosław Michna, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej KPMGDGP
18 marca 2011

Czy można zaliczać do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych np. linii produkcyjnych oddanych do używania kontrahentom w ramach umów o współpracy?

Sens ekonomiczny przekazywania przez zleceniodawcę producentowi urządzeń lub całych linii produkcyjnych jest oczywisty. Producent nie ponosi kosztów nabycia danych urządzeń do produkcji, a skoro jest to produkcja zlecana, nie wlicza kosztu tych urządzeń (ich amortyzacji) w cenę wyrobów ustalaną dla zlecającego. Obie strony odnoszą zatem korzyści z takiego ułożenia zasad współpracy. Opisany powyżej układ zawiera zwykle ograniczenie związane z tym, że przekazywane urządzenia (narzędzia) mogą być wykorzystywane wyłącznie dla celów produkcji na rzecz zlecającego, co wyłącza możliwość uzyskiwania z tego tytułu przez producenta dodatkowych korzyści. Takie ułożenie współpracy nie jest obojętne podatkowo.

Z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że podatnik posiada prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt podatkowy jedynie w sytuacji, gdy wykorzystuje składniki majątkowe na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (przy czym rozumie się przez to fizyczne i bezpośrednie wykorzystywanie środków trwałych przez tego podatnika) lub też gdy środki trwałe oddane są do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (por. wyrok NSA z 25 lutego 2010 r., sygn. akt II FSK 1628/08; wyrok z 23 czerwca 2010 r., sygn. akt II FSK 259/09).

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.