statystyki

Góral: Mamy problem gospodarczy i wszyscy, którzy płacą uczciwie podatki, mają teraz prawo prosić rząd o pomoc

autor: Marek Tejchman10.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 22.07.2020, 10:34
Adam Góral

Adam Góralźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Fot. Artur Hojny

Mamy potężny problem gospodarczy i wszyscy, którzy płacą uczciwie podatki, mają teraz prawo prosić rząd o pomoc - mówi Adam Góral prezes zarządu Asseco Poland SA.

Czym jest obecny kryzys dla firm technologicznych?

Ta pandemia wywołała ogromny kryzys gospodarczy, którego skutki będą odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy. Ale równolegle przekłada się ona na przyspieszenie cyfryzacji w wielu obszarach.

A więc to szansa dla branży IT?

Tak, choć przede wszystkim rośnie pozycja wielkich graczy, którzy dostarczają usługi w chmurze dla biznesu, administracji i osób prywatnych. Takich firm jest kilka na świecie i chociaż ze sobą konkurują, to jednak stopniowo powiększają swoją przewagę rynkową, wiedzę oraz wpływ na świat. To proces swego rodzaju centralizacji. I nawet dla takich przedsiębiorstw jak my – a Asseco jest dużą firmą, szukanie sobie miejsca stało się teraz ogromnym wyzwaniem. Na dodatek przyspieszenie tej cyfryzacji następuje w momencie, w którym sieć nie jest poddana społecznej kontroli, bo prawo nie nadąża za technologią.

Czy to niesie za sobą niebezpieczeństwa?

Nad wspomnianą centralizacją kontrolę sprawuje wąska grupa osób, a to daje im możliwość wpływu na wiele sfer życia ludzi. Dlatego tak ogromne znaczenie ma cyberbezpieczeństwo. A ono niestety w Polsce nadal raczkuje, m.in. dlatego, że liczba ataków na nasze systemy informatyczne nie była jeszcze duża. Dla Asseco ogromną szansą jest współpraca z naszymi zespołami w Izraelu, które mają w tym zakresie o wiele większe doświadczenie. Wierzymy, że dzięki temu możemy przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa cybernetycznego w naszym kraju.

Jeden z naszych rozmówców – Marcin Kuśmierz, prezes Home.pl – powiedział, że ten kryzys pokazał, jak bardzo jesteśmy analogową gospodarką (Magazyn DGP z 24 kwietnia 2020 r., „Nasza gospodarka jest wciąż analogowa”). Bo wielu przedsiębiorców natychmiast obcięło wydatki na informatykę.

Nie zgadzam się z tezą, że jesteśmy technologicznie opóźnieni. Na przykład nasz sektor bankowy jest w sensie informatycznym jednym z najnowocześniejszych na świecie. Od dawna mamy przewagę nad rynkiem amerykańskim, jeśli chodzi o zastosowania rozwiązań mobilnych. Dlaczego potężne banki ze Stanów wciąż używają zapomnianych już przez nas czeków? A dlaczego my wchodzimy w rozwiązania cyfrowe, które mogą podlegać atakom hakerskim? Bogaty jest bardzo ostrożny w podążaniu za innowacjami, bo one są eksperymentem. Być może takie rynki jak nasz służą do tego, żeby być miejscem testów dla nowych rozwiązań.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ