statystyki

Chludziński: Rzeczywistość powinna się zmienić [WYWIAD]

autor: Marek Tejchman03.04.2020, 08:01; Aktualizacja: 22.07.2020, 13:00
Mam głębokie przekonanie, że rzeczywistość powinna się zmienić, a czy się zmieni – zobaczymy. Ludzie szybko zapominają o tym, co miało miejsce przed chwilą i przechodzą do walki o następne punkty w agendzie.

Mam głębokie przekonanie, że rzeczywistość powinna się zmienić, a czy się zmieni – zobaczymy. Ludzie szybko zapominają o tym, co miało miejsce przed chwilą i przechodzą do walki o następne punkty w agendzie.źródło: ShutterStock

- Biznes zrozumiał, że logika, zgodnie z którą opłaca się kupować jak najtaniej, nie mieć zapasów, to pułapka. Paradygmat się zmienia - mówi w rozmowie z DGP Marcin Chludziński prezes zarządu KGHM.

W jakiej jesteśmy obecnie sytuacji?

W 2008 r. przyczyną załamania był realny kryzys sektora finansowego. Dziś mamy kryzys, którego przyczyną jest zachwianie łańcucha dostaw w wyniku tego, że ludzie nie mogą kupować tego, co zazwyczaj kupowali, ponieważ nie wychodzą z domu, inaczej wygląda proces produkcji i przemieszczania się dóbr, który ma na celu zaspokajanie popytu na określone produkty. Obecnie trudno powiedzieć, co się z tej rzeczywistości wyłoni. Patrząc na cenę miedzi, mamy na razie dobrą sytuację – jest popyt. Handlujemy, nawet jeśli cena jest niższa.

Chiny się odbijają?

Magazyn. Okładka. 3.04.2020

Magazyn. Okładka. 3.04.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Będziemy mogli to stwierdzić za 3–4 miesiące. W tej chwili utrzymują i zwiększają popyt, są także w stanie przejmować te zamówienia, których inni nie realizują. Jak się patrzy na pakiety stymulujące, które co kilka dni są wprowadzane w Chinach – plus nowe gwarancje rządowe dla przedsiębiorstw i wsparcie systemu bankowego – to pieniądz się tam po prostu pojawia i dlatego chłonność jest utrzymywana. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy w długiej perspektywie to pomoże.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ