Ponad półtora miliona złotych, czyli ważącą 12 i pół kilograma złotą sztabę będzie można wziąć do rąk podczas dni otwartych w Narodowym Banku Polskim, które odbędą się w ten weekend. Oficjalnie zwiedzanie zainaugurował 17 czerwca prezes NBP Marek Belka.

Zwiedzanie banku centralnego można rozpocząć w sobotę od godz. 10 (zakończenie zwiedzania - o 18). W niedzielę NBP będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach godz. 9-16.

Na zwiedzających NBP przygotował około 40 atrakcji, jedną z nich jest pokaz umiejętności straży bankowej. "Pokazy będą odbywać się na dziedzińcu" - powiedział w piątek rzecznik NBP Przemysław Kuk.

Ponadto każdy będzie miał szansę obejrzeć bankowozy i sprzęt straży bankowej, przymierzyć kamizelkę kuloodporną oraz spróbować swych sił na strzelnicy.

Zwiedzający będą też mieli okazję obejrzeć i potrzymać przez chwilę 12,5-kilową sztabę złota o wartości przeszło 1,6 mln zł. "Aby nie było zbyt dużych kolejek, przygotowaliśmy kilka stanowisk" - powiedział Kuk.

Bank Centralny chce również dotrzeć do najmłodszych. "Stanowiska z grami i zabawami dla najmłodszych znajdują się tuż przy wejściu do NBP" - powiedział Kuk.

W tym roku tematem przewodnim Dni Otwartych w NBP będą "Wielcy Polacy". Powodem są liczne rocznice, jakie przypadają w tym roku, m.in. setna rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie czy setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. W tym roku obchodzimy również osiemdziesiątą rocznicę urodzin polskiego kompozytora światowej sławy - Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

Od 2004 r., kiedy po raz pierwszy przeprowadzono akcję, centralę NBP i jego wszystkie oddziały odwiedziło ponad pół miliona osób

W sali im. Władysława Grabskiego, gdzie prezes NBP Marek Belka informuje Polaków np. o decyzjach Rady Polityki Pieniężnej dotyczących stóp procentowych, będzie można zobaczyć m.in. maszynę do skanowania banknotów oraz liczne egzemplarze podrobionych pieniędzy.

Odwiedzający NBP będą mieli też okazję m.in. zwiedzić gabinet prezesa NBP, obejrzeć zabytkowe maszyny liczące, spotkać się i porozmawiać z projektantami monet i banknotów, poznać metody ich wytwarzania oraz nauczyć się rozpoznawać te fałszywe.

Na dziedzińcu będzie też można własnoręcznie wybić pamiątkowy żeton. Do domu będzie można zabrać brykiet z przemielonych banknotów o łącznej wartości 100 tys. zł.

Na zwiedzających czekać będzie też m.in. wystawa wszystkich monet papieskich wyemitowanych przez NBP. Będą także różnego rodzaju gry i zabawy związane z ekonomią czy stanowisko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którym wolontariusze będą uczyć udzielania pierwszej pomocy" - wymienił Kuk.

Od 2004 r., kiedy po raz pierwszy przeprowadzono akcję, centralę NBP i jego wszystkie oddziały odwiedziło ponad pół miliona osób. "W tym roku liczymy, że centralę NBP odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy osób" - powiedział Kuk.