Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał na piątek pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - poinformował w czwartek rzecznik szefa państwa Serhij Nykyforow.

Jak dodał rzecznik, szczegóły dotyczące posiedzenia zostaną podane później.

Portal Ukrainska Prawda przypomina, że w piątek - jak zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - ma odbyć się "ceremonia podpisania umów o włączeniu do Rosji nowych terytoriów". W wydarzeniu na Kremlu ma wziąć udział prezydent Władimir Putin, który wygłosi przemówienie.

W dniach 23-27 września okupacyjne władze na zajętych przez Rosję terytoriach Ukrainy - w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim - przeprowadziły tzw. referenda o przyłączeniu do Rosji. Kijów ani większość wspólnoty międzynarodowej nie uznają ich wyników.

SekretarzRady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform powiedział, że na zwołanym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pilnym posiedzeniu będą podjęte "ważne, fundamentalne decyzje" dla Ukrainy. Nie sprecyzował jednak, o jakie decyzje chodzi. (PAP)