Rząd Japonii zamierza przedłużyć stan wyjątkowy z powodu pandemii Covid-19 w Tokio i kilku innych prefekturach do połowy września oraz rozszerzyć go na kolejne obszary kraju – podały w poniedziałek japońskie media.

Zgodnie z ogłoszonymi wcześniej decyzjami stan wyjątkowy miał trwać do 31 sierpnia, ale bilanse wykrywanych zakażeń koronawirusem wciąż rosną i pojawiają się apele o przedłużenie obostrzeń. Według dziennika „Sankei Shimbun” rząd przedłuży je do połowy września.

Publiczna stacja NHK podała, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie instytucji zaangażowanych w organizację Igrzysk Paraolimpijskich w sprawie dopuszczalnej liczby widzów podczas tych zawodów. Paraolimpiada ma się rozpocząć 24 sierpnia, a organizatorzy zapowiadali ograniczenia liczby widzów w obiektach sportowych.

Japonia mierzy się z czwartą falą pandemii koronawirusa, napędzaną przez bardziej zaraźliwy wariant Delta. Fali zakażeń nie powstrzymał stan wyjątkowy, wprowadzony w Tokio 12 lipca, a później rozszerzony na kilka innych prefektur.

Japońskie władze nie stosują twardych lockdownów, a stan wyjątkowy zakłada między innymi zakaz sprzedaży alkoholu w barach i restauracjach oraz zalecenia dotyczące pracy zdalnej i rezygnacji z wychodzenia z domu, o ile nie jest to konieczne.

W piątek władze Tokio zgłosiły 5773 nowe zakażenia, najwięcej od początku pandemii, a liczba ciężko chorych na Covid-19 w całym kraju wzrosła do rekordowych 1478. W niedzielę bilans infekcji w Tokio powiększył się o kolejne 4295 przypadków.

Według urzędników rośnie przede wszystkim liczba ciężkich objawów wśród pacjentów w wieku 40-60 lat, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni. Ministerstwo zdrowia Japonii potwierdziło natomiast na podstawie statystyk, że dwie dawki szczepionki zdecydowanie obniżają ryzyko śmierci na Covid-19 wśród osób po 64. roku życia.