Kantońskie służby sanitarne zgłosiły w niedzielę 12 nowych lokalnych infekcji bezobjawowych wśród kontaktów osób, u których zakażenie potwierdzono wcześniej. Jeden nowy przypadek w tej liczbie wykryto w sąsiednim mieście Foshan.

Władze Kantonu wprowadziły częściowy lockdown na kilku obszarach dzielnicy Liwan, która obejmuje historyczne centrum miasta. Wszyscy mieszkańcy Liwanu i sąsiadujących z nim dzielnic Yuexiu i Haizhu mają w ciągu kilku dni przejść testy na obecność koronawirusa.

Na kilku osiedlach mieszkańcom ograniczono możliwość wychodzenia, a na całym Liwanie zamknięto lokale rozrywkowe i zakazano jedzenia w restauracjach. Wszystkim mieszkańcom Kantonu polecono, by zachowali szczególną ostrożność, unikali niekoniecznych wyjść i spotkań w dużych grupach.

Reklama

Pandemia koronawirusa pozostaje w Chinach kontynentalnych zasadniczo pod kontrolą od wielu miesięcy, choć w kraju sporadycznie pojawiają się nowe ogniska zakażeń. Władze stanowczo na nie reagują, stosując masowe testy przesiewowe i restrykcje o charakterze lokalnym. Z informacji miejscowych mediów wynika, że w Kantonie wykryto indyjski wariant koronawirusa.

Chiny przyspieszają tymczasem program szczepień przeciwko Covid-19, w którym stosowane są jak dotąd wyłącznie preparaty rodzimej produkcji. W sobotę w całym kraju podano 17,98 mln dawek, co podniosło łączny bilans szczepień do 620,97 mln. Władze informowały wcześniej, że do czerwca chcą zaszczepić 40 proc. spośród 1,4 mld mieszkańców kraju.