Dziś miało odbyć się kolejne posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Właśnie zostało odwołane, standardowo bez podania przyczyny - poinformował członek Rady Mediów Narodowych Marek Rutka w mediach społecznościowych.

Odwołane posiedzenie Rady Mediów Narodowych

"Dziś miało odbyć się kolejne posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Właśnie zostało odwołane, standardowo bez podania przyczyny" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) członek Rady Mediów Narodowych Marek Rutka.

Jak zaznaczył, "wyjątkowo żałuję, bo chciałem zapytać o samopoczucie większości Rady po skandalicznej wypowiedzi Jana Pietrzaka pupila TVP info z czasów rządu PiS...".

Zaplanowane na wtorek posiedzenie RMN jest kolejnym odwołanym posiedzeniem - wcześniej odwołane zostało posiedzenie zaplanowane na niedzielę.

Postanowienia Rady Mediów Narodowych

Rada na kolejnych posiedzeniach, które odbywały się w ostatnim tygodniu grudnia przyjęła kilka stanowisk. Między innymi przyjęła stanowisko dotyczącego skuteczności prawnej zmian w spółkach mediów publicznych dokonanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 19 grudnia 2023 r. oraz 27 i 29 grudnia 2023 r. oraz stanowisko dotyczące postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji. W piątek Rada wystosowała apel do organizacji zrzeszonych w ogólnopolskich centralach związkowych. W apelu Rada zwróciła się m.in. "o monitorowanie sytuacji w spółkach mediów publicznych oraz o udzielenie ich pracownikom wszelkiej niezbędnej pomocy w celu zapobieżenia łamania Kodeksu Pracy oraz innych ustaw szeroko rozumianego prawa pracy".

Uchwała ws. mediów publicznych

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Weto Dudy

W sobotę 23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Decyzja o likwidacji

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN.

Analogiczną decyzję minister kultury podjął w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17.