W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się w sobotę pierwsze rekolekcyjne spotkanie z serii "Ogień dla nas i całego świata". Młodzi ludzie spotkali się z biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwardem Dajczakiem. Spotkanie jest kontynuacją rekolekcji Światowych Dni Młodzieży.

Pomysł kontynuacji rekolekcji, które odbywały się w tym samym miejscu przed Światowymi Dniami Młodzieży, realizuje biskup Grzegorz Ryś. "To, co zapoczątkował papież Franciszek w lipcu, trwa dalej. Ogień jest w nas rozpalony, ale trzeba go podsycać tak dalece, żeby w końcu wyszedł z nas na zewnątrz" – mówił o rekolekcjach bp Grzegorz Ryś.

Po ŚDM archidiecezja krakowska przygotowała już spotkanie w Tauron Arenie Kraków "Are you ready? Yes!" i koncert "Bóg liczy na Ciebie". Rekolekcje "Ogień dla nas i całego świata" to trzecia propozycja dla młodych po ŚDM.

Biskup Dajczak, który od 1999 r. współorganizuje spotkania ewangelizacyjne Przystanek Jezus, mówił w sobotę o darze mądrości. Odpytywany przez trójkę młodych ludzi biskup Dajczak powiedział m.in.: "Miałem o wiele lepszy pesel przed laty, niż mam teraz, i będąc takim raczkującym księdzem zachwyciłem się młodym Kościołem na spotkaniu oazowym i powiedziałem to jest to!, trzeba ten ogień podgrzewać, bo wielu już potem nie zgaśnie, jak się dobrze podpali".

Zebranych zachwycił żywy i obrazowy język biskupa, którego nagrodzili burzliwymi brawami.

Formuła spotkania zachęciła także metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, który - po zakończeniu rozmowy z biskupem - usiadł na jego krześle i zachęcił młodych ludzi do tego, by zadawali pytania jemu. "Ja usiądę sobie, przedtem pytaliście biskupa, pytania były chyba interesujące i odpowiedzi jeszcze bardziej, może i teraz, jak chcecie, zapytajcie, będę siedział cicho" – powiedział kard. Dziwisz. Zapytany o wzór w realizowaniu daru mądrości, kardynał odpowiedział: "Myślę, że dla mnie to wzorem wy jesteście teraz. Dajecie naprawdę przykład i zachętę dla młodzieży, gdzie szukać prawdziwych wartości. Myślę, że to, że tu przyszliście, to jest właśnie szukanie wartości, które by układały wasze życie i prowadziły do pozytywnego celu, do spełnienia zadań, pragnień i przeznaczenia człowieka".

Jak mówił, "trzeba szukać też wśród żyjących, a takie wzory oczywiście mamy". "Takimi wzorami, świadkami są święci. Mamy znakomitych świętych, także współczesnych" – podkreślił metropolita. Wskazał m.in. św. Jana Pawła II, bł. Władysława Bukowińskiego i św. matkę Teresę z Kalkuty. "Myślę, że w Polsce takie spotkania są bardzo potrzebne, żeby się umacniać; przecież wy wrócicie do domu umocnieni" - powiedział metropolita na zakończenie.

Podczas kolejnych spotkań rekolekcjoniści z rożnych stron Polski i świata opowiadać będą o innych darach Ducha Świętego.

Kolejne rekolekcje odbędą się: 10 grudnia, 21 stycznia, 11 lutego, 11 marca, 8 kwietnia, 13 maja. W grudniu głosić je będzie biskup Grzegorz Ryś, w lutym kardynał Luis Antonio Tagle. Tak jak przed ŚDM, organizatorzy chcą, by rekolekcjoniści pochodzili z różnych stron świata, oraz żeby byli to zarówno duchowni, jak i osoby świeckie.

Podczas każdego spotkania zebranym towarzyszyć będzie nowa wspólnota. Podczas pierwszych rekolekcji młodzi mieli okazję poznać wspólnotę Nowe Jeruzalem.