Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) apeluje do państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Europy Środkowej o solidarność z przybywającymi do Europy uciekinierami z Afryki i Azji.

Rzecznik prasowy polskiego biura UNHCR Rafał Kostrzyński wyjaśnia, że jest to apel, by kraje te były bardziej otwarte na przyjmowanie osób chroniących się
przed wojną i prześladowaniami. Także o to, by zapewniły im równy dostęp do procedur ubiegania się o status uchodźcy. "To jest apel o zwracanie uwagi nie na to, że są to masy ludzi, ale na to, że są to osoby po indywidualnych, często traumatycznych przeżyciach i że docierają do Unii Europejskiej dlatego, że nie mają innego wyjścia” - mówi Rafał Kostrzyński. I dodaje, że są to osoby, które w krajach pierwszego azylu nie mają już dalszych perspektyw na życie.

Dziś w Pradze odbywa się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Tematem rozmów państw "czwórki" jest m.in. kwestia kryzysu migracyjnego. Według danych Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, od początku roku do Europy dotarło ponad 82 tysiące 600 uciekinierów.