Potrzebne nowe rozmowy o systemie Wisła, czyli obronie antyrakietowej - uważa szef dyplomacji. Minister Witold Waszczykowski był pytany o dalsze scenariusze rozmów na temat tego systemu z Amerykanami. Szef MSZ powiedział, że negocjacje z USA od początku były trudne i takie będą nadal.

Jak tłumaczył Witold Waszczykowski poprzedni rząd nie skończył negocjacji i zostawił je nowej ekipie. "Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że Polska będzie musiała ponownie otworzyć jakichś konkurs na system antyrakietowy i będziemy rozmawiać ponownie z kilkoma krajami, które oferowały tego typu uzbrojenie" - mówił w czasie konferencji w Sejmie minister Waszczykowski.

W najbliższy poniedziałek do Stanów Zjednoczonych leci delegacja z resortu obrony. Wiceszef MON Bartosz Kownacki ma rozmawia właśnie na temat amerykańskiej propozycji w ramach systemu antyrakietowego. W niedawnej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister Kownacki stwierdził, że resort pracuje nad tym, czy decyzja poprzedniego rządu będzie kontynuowana. "Albo się uda wywalczyć warunki, które akceptujemy, albo trzeba będzie na razie podziękować Amerykanom za współpracę" - mówił w rozmowie z gazetą wiceszef MON.

Wiosną ubiegłego roku były prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że naszym strategicznym sojusznikiem są Stany Zjednoczone i dlatego rozmowy na temat dostarczenia systemu do programu Wisła będziemy prowadzić właśnie z tym państwem. Wskazano konkretnie koncern Raytheon, który proponuje zestawy Patriot.