John O'Keefe, May-Britt Moser i Edvard Moser otrzymali nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii. Nagrodę przyznano za odkrycie komórek odpowiadających w mózgu za orientację przestrzenną.

John O´Keefe z USA oraz May Britt Moser i Edvard I. Moser z Norwegii otrzymają tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie: fizjologia lub medycyna. Są oni piątym w dziejach małżeństwem wyróżnionym tą nagrodą. W tym roku wynosi ona 8 milionów koron szwedzkich, czyli 871 tysięcy euro. Poza tym laureaci dostaną dyplomy i medale.

Komitet Noblowski uhonorował ich za odkrycie komórek, dzięki którym mózg orientuje się w przestrzeni. Nazwiska laureatów ogłoszono w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.

„Połowę nagrody otrzymuje John O´Keefe, drugą połowę wspólnie May Britt Moser i Edvard I. Moser za odkrycie komórek, które tworzą system pozycjonowania w mózgu” - powiedział sekretarz Komitetu Noblowskiego, Göran K. Hansson. Dodał, że ten system to jakby wewnętrzny GPS człowieka.

Nagrodę Nobla w dziedzinie: fizjologia lub medycyna przyznaje Instytut Karolinska - najbardziej prestiżowy uniwersytet medyczny w Szwecji. Jego członkowie w tym roku otrzymali do wyboru 263 nazwiska kandydatów.