Zakażmy sprzedaży niezdrowych produktów w sklepikach szkolnych – wpadli na pomysł posłowie PSL i napisali projekt nowego prawa. Zabrania ono także reklamy np. słodyczy na terenie placówek. Polska Federacja Producentów Żywności ma inną propozycję: opracowuje zamkniętą listę produktów, które można będzie sprzedawać w szkołach. Będzie gotowa już w przyszłym tygodniu.
Producenci żywności sprzeciwiają się kampanii przeciw fast foodom i słodyczom. Proponują opracowanie zamkniętej listy produktów rekomendowanych, które będą dopuszczone do sprzedaży w sklepikach. Poselski projekt ustawy o bezpieczeństwie żywności – czyli przeciw śmieciowemu jedzeniu – został pozytywnie zaopiniowany przez rząd. Branża przedstawi swoją odpowiedź.
Posłowie PSL w swojej propozycji określili, jaka może być maksymalna zawartość cukrów, tłuszczów czy szkodliwych kwasów w żywności i napojach dostępnych w sklepikach szkolnych i automatach znajdujących się na terenie szkół. Chcą, by dyrektor miał prawo rozwiązać umowę z prowadzącym sklepik szkolny, gdyby ten sprzedawał w nim zakazane produkty. Dodatkowo kontrole mogłyby być przeprowadzane przez służby sanitarne. Oprócz tego chcą również wprowadzić zakaz reklamy takich produktów.