Posłowie PiS powołali kolejny zespół parlamentarny: tym razem do spraw narodowego programu zdrowego żywienia. O randze zespołu świadczy to, że jego wiceprzewodniczącym został rzecznik PiS Adam Hofman.

Hofman powiedział IAR, że zamierza zająć się przede wszystkim zdrowym żywieniem dzieci w szkołach, czyli usunięciem ze szkolnych sklepików słodkich, gazowanych napojów i równie smacznych co zdradliwych batoników.

Zdaniem rzecznika PiS powinny je zastąpić warzywa, owoce oraz woda lub soki do picia. Adam Hofman uważa, że wynikiem prac zespołu będzie projekt ustawy zakazującej niezdrowego jedzenia w szkołach. Według posła marchewka lub inna tego typu przekąska nie kosztuje dużo i jeśli pomyśli się o tym systemowo, to zdrowa dieta w szkole może być wprowadzona za darmo.

Hofman podkreślił, że zespół parlamentarny zainteresuje się też żywnością modyfikowaną genetycznie i konserwantami - czyli jakością życia w 21. wieku. Na pytanie czy nie obawia się walki z koncernami rzecznik odparł, że PiS zadarł już "z niejednym z możnych tego świata". Zdaniem posła w interesie obywateli jest właśnie "zadzieranie" i wprowadzanie dobrych reguł.

Jednym z członków zespołu do spraw narodowego programu zdrowego żywienia jest też poseł Dawid Jackiewicz - dotąd znany głównie z zainteresowania energetyką i Spółkami Skarbu Państwa.

Poseł wyjaśnił w rozmowie z IAR, że zamierza nie tylko "wziąć się za siebie" ale także "po pseudodyskusji" na temat wpływu GMO na nasze zdrowie, ze względu na przyszłość swoich dzieci, zająć się tym problemem bardzo poważnie.

Dawid Jackiewicz zauważył, że zwykle o składnikach tego co jemy dowiadujemy się za późno, po kilkunastu latach szkodzenia sobie. Poseł dodał, że ostatnio zapoznał się z opinią jednego z wybitnych profesorów onkologii, że w konsekwencji niewłaściwego odżywiania i złego stylu życia 50 procent dzieci urodzonych po 2001 roku jest narażonych na choroby nowotworowe. "Jemy to i nie wiemy co tak konkretnie pakujemy w siebie" - podsumował Jackiewicz.

Zadowolenie z powołania zespołu zadeklarowała senator PSL Andżelika Możdżanowska. Przypomniała ona, że ludowcy złożyli już projekt ustawy o walce ze śmieciową żywnością w szkołach. Podkreśliła, że parlamentarzyści PSL współpracują "ambitnie i aktywnie" z kuratoriami oświaty, szkołami i Ministerstwem Zdrowia i zachęciła PiS do współpracy.

Posłowie PiS zaczerpnęli motto dla swojej działalności z Herodota: ”Z potraw, które się zjada powstają wszystkie choroby ludzkie”. Cele zespołu sformułowali w ośmiu punktach. Zamierzają między innymi analizować prace badawcze i opracowania dotyczące polskiego rolnictwa, inicjować akcje prowadzące do obrony żywotności polskiego rolnictwa oraz promować katalog produktów najlepiej służących zdrowiu.

Pierwszym przedsięwzięciem zespołu ma być Konferencja Naukowa „Tajemnice zdrowego żywienia”, czyli jak pokonać choroby cywilizacyjne.