W ramach projektu Władzomierz badaliśmy realizację obietnic dotyczących polityki prorodzinnej. W programie wyborczym PO z 2011 r. można przeczytać, że „państwo pomoże pokryć koszty znieczulenia okołoporodowego czy porodu rodzinnego”. W praktyce od stycznia 2014 r. Narodowy Fundusz Zdrowia podniesie wycenę porodu z ok. 1,7 tys. do ok. 1,8 tys. zł.
Nie ma jednak wskazania, że ma to pokryć koszty znieczulenia czy porodu rodzinnego. Z kolei rozporządzenie wprowadzające m.in. znieczulenie na życzenie, mimo że jest już po etapie uzgodnień międzyresortowych, półtora roku temu utknęło w Ministerstwie Zdrowia. Obietnica złamana.
Z kolei w programie wyborczym PSL (2011 r.) napisano, że „zasadne jest (...) wprowadzenie obniżonej stawki VAT na towary i usługi dla dzieci i młodzieży”. Tymczasem od stycznia 2012 r. obowiązuje 23-proc. stawka VAT na odzież dla niemowląt i obuwie dziecięce (wcześniej stosowano stawkę 8 proc.). Na usprawiedliwienie można dodać, że tę zmianę wymusił na nas wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie zmienia to faktu, że pozostałe kategorie artykułów dla dzieci były i są opodatkowane podstawową stawką VAT. Obietnica złamana.
– Chcemy podwyższyć o 50 proc. ulgę prorodzinną na trzecie i kolejne dziecko. Ulga na dwoje pierwszych dzieci pozostaje bez zmian – to słowa premiera Donalda Tuska zdrugiego exposé z końca 2011 r. Jest to jedyna z trzech ocenianych obietnic dotyczących najmłodszych, która została spełniona. Ulga prorodzinna została zwiększona o 50 proc. na trzecie i o 100 proc. na czwarte i każde kolejne dziecko. Podatnicy zastosują ją po raz pierwszy w rozliczeniu PIT za 2013 r.