Media skandynawskie coraz częściej zajmują się problemem udziału współobywateli w syryjskim konflikcie zbrojnym. Duński kontrwywiad cywilny - PET alarmuje, że wszelkie dotychczasowe próby powstrzymania obywateli duńskich przed udziałem w syryjskiej wojnie domowej zawiodły.

Jakob Scharf szef PET oświadczył, że coraz więcej młodych ludzi mających paszporty duńskie wybiera się w podroż do Syrii. Z danych Centrum Badań Terroryzmu - CTA, będącego

wyspecjalizowaną komórką PET wynika, iż ponad 80. duńskich obywateli uczestniczy w działaniach zbrojnych w Syrii. W ubiegłym roku ich liczba wynosiła ok. 45 osób.
Norweski kontrwywiad - PST ma informacje o 40 lub nawet 45 obywatelach Norwegii, którzy wyjechali do Syrii, by z bronią w ręku walczyć przeciwko rządowi w Damaszku. Dotarły tam nawet dwie nastolatki, siostry pochodzenia somalijskiego, które uciekły z domu i są na prośbę rodziców poszukiwane przez norweskie władze.

Szwedzka policja bezpieczeństwa (SÄPO_ ocenia że ok. 30 obywateli Szwecji, w 2012 r. włączyło się do walk w Syrii w szeregach powiązanych z Al-Kaidą ugrupowań. Prawdopodobnie ponad dziesięciu z nich poniosło już śmierć w tym konflikcie.

Fińskie MSW również posiada informacje o kilkunastu fińskich obywatelach związanych ze środowiskami islamistycznymi, którzy są w Syrii w ugrupowaniach powstańczych.