Syria zniszczyła cały zadeklarowany sprzęt do produkcji broni chemicznej - informują inspektorzy monitorujący proces rozbrojenia w tym kraju.

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która wydała raport w tej sprawie podała, że w ten sposób Syria dopełniła jednego z punktów porozumienia o likwidacji arsenału broni chemicznej.

Inspektorzy wizytowali 21 z 23 miejsc przechowywania tego rodzaju broni. Dwa składowiska były zbyt niebezpieczne, by mogli je odwiedzić. Jednak sprzęt do produkcji broni chemicznej został usunięty również stamtąd - czytamy w oświadczeniu OPCW.

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej, która jest tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, otrzymała kilka dni temu od Syrii plan zniszczenia arsenału chemicznego tego kraju. OPCW wraz z ONZ utworzyły misję, której zadaniem jest zniszczenie syryjskiego arsenału broni chemicznej.

Na likwidację broni zgodził się prezydent kraju, Baszar al-Asad. Jego aprobata to efekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele syryjskiego reżimu. Stany Zjednoczone rozważały podjęcie działań militarnych po doniesieniach na temat użycia broni chemicznej na przedmieściach Damaszku w sierpniu. Zginęło wówczas około 1800 osób, jednak reżim Baszara al-Asada nie przyznaje się do przeprowadzenia ataku.