Dalsze postępy w procesie niszczenia syryjskiego broni chemicznej. Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) podała, że zabezpieczono cały zadeklarowany przez Damaszek arsenał broni chemicznej, w sumie tysiąc ton. Rzecznik OPCW Christian Chartier wyjaśnił, że miejsca składowania broni oraz sprzęt służący do jej produkcji zostały zaplombowane. "Naszych zabezpieczeń nie sposób zerwać"- zapewnił Chartier.

Wcześniej OPCW informowała, że Syria zniszczyła cały zadeklarowany sprzęt do produkcji broni chemicznej. Inspektorzy Organizacji wizytowali 21 z 23 miejsc przechowywania tego rodzaju broni. Dwa składowiska były zbyt niebezpieczne, by mogli je odwiedzić. Jednak sprzęt do produkcji broni chemicznej został usunięty również stamtąd - napisano we wcześniejszym oświadczeniu OPCW.

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej, która jest tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, otrzymała kilka dni temu od Syrii plan zniszczenia arsenału chemicznego tego kraju. OPCW wraz z ONZ utworzyły misję, której zadaniem jest zniszczenie syryjskiego arsenału broni chemicznej.

Na likwidację broni zgodził się prezydent kraju, Baszar al-Asad. Jego aprobata to efekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele syryjskiego reżimu. Stany Zjednoczone rozważały podjęcie działań militarnych po doniesieniach na temat użycia broni chemicznej na przedmieściach Damaszku w sierpniu. Zginęło wówczas około 1800 osób, jednak reżim Baszara al-Asada nie przyznaje się do przeprowadzenia ataku.