Sąd Apelacyjny w Poznaniu prawomocnie uniewinnił dziś prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego oraz czworo miejskich urzędników. Prokuratura oskarżała ich o zbyt tanią sprzedaż działki pod budowę Starego Browaru.

Rok temu prezydent usłyszał wyrok uniewinniający w sądzie w pierwszej instancji, a dziś sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Sędzia uzasadniał, że decyzja o sprzedaży gruntu była trafna, co można ocenić po kilku latach od zrealizowanej inwestycji. Sędziowie uznali, że Ryszard Grobelny nie naraził miasta na stratę milionów złotych. Sprawa tak zwanego Kulczykparku ciągnęła się od prawie 10 lat. Po ogłoszeniu dzisiejszego wyroku prezydent mówił o uldze.

Prokurator nie chciał komentować wyroku. Obrońca dwójki uniewinnionych urzędników Mariusz Paplaczyk podkreśla, że argumenty przedstawiane w apelacji przez prokuratura były nietrafne. Ryszard Grobelny mówił, że chciałby od paru osób usłyszeć słowo "przepraszam". Nie chciał jednak powiedzieć od kogo.

Reklama

W marcu 2008 roku, podczas pierwszego procesu, sąd skazał Grobelnego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Grobelny został też ukarany grzywną i czteroletnim zakazem zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym. Tamten wyrok w listopadzie 2008 r. uchylił Sąd Apelacyjny w Poznaniu. W 2010 r. Ryszard Grobelny został ponownie wybrany na prezydenta Poznania.