Lewica kawiorowa i buraczana prawica - takie określenia padły w Sejmie z okazji prezentacji zespołu politycznego Europa Plus. Zespół stworzyli przedstawiciele ośmiu lewicowych i demokratycznych ugrupowań, między innymi Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Paweł Piskorski i Marek Siwiec. Całemu przedsięwzięciu patronuje były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Reklama

Określenia "lewica kawiorowa" użył szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak, który uważa, że twórcy nowej inicjatywy centrolewicowej mają ofertę przede wszystkim dla siebie a nie dla wyborców.

"Nazwiska znane w polityce od wielu, wielu lat, ludzie przegrani, którzy próbują stworzyć sobie wehikuł, jaki dowiedzie ich do Parlamentu Europejskiego" - mówił poseł PiS dziennikarzom.

Jego zdaniem liderzy Europy Plus to ludzie sukcesu: syci, bogaci, którym powiodło się w Trzeciej Rzeczypospolitej, a większości z nich powodziło się dobrze już za czasów PRL, czyli jeżeli lewica, to kawiorowa.

Mariusz Błaszczak wyjaśnił IAR, że mimo dostatku liderzy nowej inicjatywy są przegrani, gdyż znajdują się na marginesie rzeczywistego życia politycznego. Jego zdaniem "czarowi bogatych ludzi, którzy chcą żeby na nich zagłosować" nie ulegną ani dwa miliony bezrobotnych ani pacjenci, którzy nie mogą dostać się do lekarza specjalisty bo ich nie stać. Grupa zadowolonych bogatych jest według szefa Klubu PiS dosyć wąska i Donald Tusk już ją opanował - chyba, że zastąpią samego Donalda Tuska.

Na opinię Mariusza Błaszczaka o kawiorowości Europy Plus ostro zareagował europoseł Marek Siwiec.

Powiedział IAR, że woli być kawiorową lewicą niż buraczaną prawicą. Jego zdaniem Mariusz Błaszczak opowiada bzdury bo sam jest wyjątkowym przykładem buraka - nie cukrowego ale pastewnego.

Marek Siwiec powiedział, że ludzie nowej formacji dopiero pokażą jaki sukces osiągną. Jego zdaniem Mariuszowi Błaszczakowi, Donaldowi Tuskowi i Leszkowi Millerowi zrobiło się źle, bo coś zaczyna ich "szturchać". Niech się przygotują, bo szturchania będzie więcej - zapowiedział europoseł.

Na pytanie czy rzeczywiście zamierzają zastąpić na scenie politycznej Donalda Tuska Marek Siwiec odparł, że premier na razie chce się "przemalować" bo już ogłosił, że jest socjaldemokratą. "Jestem wzruszony jak słyszę, że następuje metamorfoza" - dodał Siwiec i przypomniał, że Donald Tusk wziął kiedyś przed wyborami ślub kościelny.
Zespół polityczny Europy Plus tworzą działacze Stronnictwa Demokratycznego, Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, Europy Plus, Racji Polskiej Lewicy, Polskiej Partii Pracy, Socjaldemokracji Polskiej, Ruchu Palikota i Unii Lewicy.