Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że Józef Glemp był prymasem jedności. Metropolita warszawski odprawił w Bazylice świętego Krzyża mszę za duszę prymasa seniora, zmarłego w ostatnią środę.

Duszpasterz podkreślił, że prymas Glemp był pasterzem wszystkich wiernych w bardzo trudnym czasie. Mimo krytyki wielu środowisk wytrwał w dążeniu do pojednania różnych grup społeczeństwa ponad podziałami politycznymi. Walczył też niestrudzenie, by stan wojenny pochłonął jak najmniej ofiar.

Kardynał Nycz zwrócił uwagę, że zmarły prymas był duchownym pokornym, lecz w sprawach zasadniczych - niezwykle konsekwentnym. Kochał wiernych, a w szczególności Warszawę i warszawiaków. Zawsze dzielił się doświadczeniem i refleksjami, ale nigdy ich nikomu nie narzucał.

Kapłan wezwał wszystkich wiernych do modlitwy za Józefa Glempa. Przypomniał, że w tym samym kościele prymas Glemp przez wiele lat odprawiał niedzielne msze.

Reklama

"Niech pamięć o zmarłym prowadzi nas po drogach ku pojednaniu" - zakończył homilię kardynał Kazimierz Nycz.

Po zakończeniu mszy do godziny 16.00 trumna z ciałem prymasa Glempa będzie wystawiona przed głównym ołtarzem. O 16.00 rozpocznie się msza święta żałobna koncelebrowana przez kapłanów Archidiecezji Warszawskiej. Później, około 17.30 kondukt żałobny przejdzie Krakowskim Przedmieściem do Archikatedry św. Jana. Tam do 22.00 będzie można pomodlić się w intencji zmarłego.

Pogrzeb prymasa Józefa Glempa zaplanowano na poniedziałek. O godzinie 11.00 rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Po niej trumna z ciałem prymasa spocznie w krypcie archikatedralnej.