Kardynał Józef Glemp został pochowany w podziemiach archikatedry warszawskiej. Trumna z jego ciałem została złożona w krypcie arcybiskupów.
Reklama

Zaraz po złożeniu doczesnych szczątków prymasa do grobu, do podziemi ustawiła się duża kolejka wiernych. Każdy chce choć przez chwilę oddać mu w ten sposób cześć i pomodlić się w jego intencji. Wielu z uczestników pogrzebu to ludzie pamiętający czasy komuny i stanu wojennego. Są wdzięczni prymasowi za to, co wówczas robił. Jeden z odwiedzających grób uważa, że gdyby nie postawa Józefa Glempa, w stanie wojennym bardzo łatwo mogło dojść do rozlewu krwi.

Złożenie ciała prymasa do grobu poprzedziła uroczysta msza, w której uczestniczyło ponad 100 kardynałów i biskupów z Polski i z zagranicy. Był wśród nich reprezentant papieża kardynał Stanisław Ryłko.

Modlitwie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Kazanie wygłosił obecny prymas Józef Kowalczyk. Msza święta i złożenie ciała prymasa do grobu były ostatnim etapem oficjalnych uroczystości pogrzebowych kardynała Józefa Glempa.