Była osobą bardzo skromną, spokojną, głęboko wierzącą i otwartą na ludzi - tak swoją matkę wspominał Jarosław Kaczyński pod koniec mszy pogrzebowej śp Jadwigi Kaczyńskiej. Odprawiono ją w Bazylice Świętego Krzyża. Jarosław Kaczyński mówił, że jego matka przez całe życie pozostała wierna zasadom, w których wychowali ją dziadkowie, urodzeni jeszcze w XIX wieku.

Jak wspominał, Jadwiga Kaczyńska nie potrafiła walczyć o swoje, ale walczyła o zasady. Jako uczennica walczyła przeciwko prześladowaniu koleżanki przez nauczycielkę i innych uczniów. W czasie wojny, wieku 14 lat, walczyła natomiast w Szarych Szeregach.

Na zakończenie Jarosław Kaczyński podziękował lekarzom, pielęgniarkom oraz przyjaciołom rodziny, którzy opiekowali się Jadwigą Kaczyńską w ostatnich miesiącach. Podziękował również bliskim, którzy pomogli mu zorganizować pogrzeb matki oraz duchownym, którzy zaproponowali Bazylikę św. Krzyża jako miejsce mszy świętej. Jarosław Kaczyński dodał, że był to ulubiony kościół jego mamy i często go odwiedzała.

List do rodziny Jadwigi Kaczyńskiej skierował również arcybiskup Stanisław Dziwisz , który zapewnił o łączności duchowej z bliskimi zmarłej.

Po mszy, na warszawskich Starych Powązkach odbędzie się pogrzeb Jadwigi Kaczyńskiej.

Życie Jadwigi Kaczyńskiej

Matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich zmarła 17 stycznia w wieku 86 lat.

Była filologiem, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN oraz jako nauczycielka języka polskiego. W 1948 roku poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, uczestnika Powstania Warszawskiego. Rok później urodziła synów Jarosława i Lecha.

W 2005 roku została uhonorowana tytułem "Człowieka Roku" "Życia Warszawy" za "stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę".