Money.pl przyjrzał się najnowszym oświadczeniom majątkowym posłów. Wynika z nich, że posłowie wraz z dobytkiem są warci ponad pół miliarda złotych. W pierwsze dziesiątce najbogatszych znaleźli się m.in. Jacek Rostowski, Radosław Sikorski i Roman Kotliński.

Pierwszą dziesiątkę listy najbogatszych posłów zdominowali politycy Platformy Obywatelskiej. W czołówce rankingu znalazło się tylko po jednym przedstawicielu PiS, PSL i Ruchu Palikota.

Dziesięciu najbogatszych posłów / Media / Dane za Money.pl

Co ciekawe, jak zauważa Money.pl, z pierwszej dziesiątki odpadł Janusz Palikot, który jeszcze kilka lat temu mógł pochwalić się majątkiem wartym 350 mln zł. Dziś posiada "zaledwie" 5,7 mln zł, co daje mu jedenaste miejsce.

Tak jak w poprzednim roku, najbogatszym posłem jest Mirosław Koźlakiewicz z Platformy Obywatelskiej, którego majątek jest obecnie wart 44,1 mln zł. Składają się na niego głównie nieruchomości. Poseł ma cztery gospodarstwa rolne, z czego największe liczy 350 ha oraz dwie fermy drobiu, które przyniosły mu zysk 1,3 mln zł. Oprócz tego poseł zarobił jeszcze 218 tys. zł z tytuły zasiadania w radzie nadzorczej Cedrob Ciechanów.

Dziesięciu najbardziej zadłużonych posłów / Media / Dane za Money.pl

Drugi pod względem zgromadzonego majątku i nieruchomości jest minister finansów Jacek Rostowski, który posiada 22,7 mln zł. Ma pięć mieszkań i dwa domy, w tym jeden wart 2,3 mln funtów brytyjskich (około 12,4 mln zł). Natomiast samochód ministra finansów nie imponuje - to zwykły citroen c3 z 2003 r. Majątek Rostowskiego to także liczne cenne pamiątki rodzinne. Rostowski, kierując resortem finansów zarobił prawie 202 tys. zł, a wśród dochodów osiągniętych wspólnie z żoną w 2011 r. wykazał blisko 48 tys. funtów brytyjskich, czyli prawie 260 tys. zł.

Pierwsza piątkę rankingu Money.pl zamyka Roman Kotliński z Ruchu Palikota, który dopiero zaczął karierę parlamentarną. Majątek Kotlińskiego wynosi 14,3 mln zł. Właściciel tygodnika "Fakty i mity" ma dom warty 3 mln zł oraz ośrodek wypoczynkowy wart 5 mln. Kotliński na początku kadencji miał w gotówce 95 tys. zł, a teraz blisko dwukrotnie więcej - 188 tys. zł. W tym roku zlikwidował działalność gospodarczą, z tytułu której poniósł 63 tys. zł straty. Zarobił jednak 373 tys. zł. na prawach autorskich.

W pierwsze dziesiątce najbogatszych posłów znaleźli się też "posiadacze ziemscy". Notowany na 7. pozycji Krzysztof Borkowski wykazuje w oświadczeniu majątkowym zabytkowy dwór z parkiem, podwórzem biesiadnym i oficyna dworską. Z kolei Radosław Sikorski jest właścicielem pałacyku o powierzchni 800 mkw. z 14-hektarowym parkiem, stawem, leśniczówką i lamusem.

Najbardziej zadłużeni posłowie

Janusz Palikot nie wszedł od pierwszej dziesiątki najbogatszych posłów - jest jednak pierwszy wśród tych, którzy mają najwięcej długów i zobowiązań finansowych. Lider debiutującej w Sejmie partii ma kredyty na zakup nieruchomości, inwestycje kapitałowe oraz na uregulowanie zobowiązań w spółkach, w których ma udziały.

Interesujące, że w grupie 10 najbardziej zadłużonych polityków jest tylu samo członków PO, co na liście najbogatszych.

Niektóre nazwiska zresztą się powtarzają, np. najbogatszy poseł Mirosław Koźlakiewicz ma pięć kredytów inwestycyjnych na sumę 3,76 mln zł.