Piotr Ikonowicz, twórca lewicowego programu RP, doradca ds. społecznych Janusza Palikota może zaniechać współpracy z jego partią - informuje "Rzeczpospolita".

Ikonowicz zdradza, że Palikot upatruje przyczyn spadku poparcia dla Ruchu w pójściu na lewo. On sam wiąże to z poparciem rządowych planów podwyższenia wieku emerytalnego. Jak relacjonuje, sympatycy i działacze RP byli temu przeciwni, ale Palikot narzucił im swoją wolę w tej sprawie.

Według Ikonowicza działacze terenowi ugrupowania mają poglądy lewicowe i skręt w kierunku liberalnym będzie błędem. "Ale jeżeli Janusz postanowi pójść w kierunku liberalnym, a tym samym utopić partię, to ja nie zamierzam pójść z nim na dno" - deklaruje.

Rzecznik RP Andrzej Rozenek przyznaje, że Ruch chce jesienią zorganizować kongres i przedstawić kilkanaście projektów ustaw ułatwiających działalność małych i średnich firm. Jednak nie oznacza to zmiany oblicza ideowego partii - zastrzega.

Jak podkreśla Rozenek, Ruch zawsze mówił, że ma dwie nogi, na których mocno stoi: społeczną i gospodarczą. "Po to, żeby pomagać ludziom, trzeba zadbać?o dochody do budżetu" - dodaje.