W środę obchodzimy Dzień Flagi; prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk zachęcają, aby w tym dniu wywiesić flagę. "Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień" - zaapelował prezydent.

Bronisław Komorowski - w ramach akcji "Majówka z Polską" - zaprosił Polaków do radosnego obchodzenia świąt majowych: Dnia Flagi RP oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Premier Donald Tusk / Bloomberg / Michele Tantussi

"W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. (...) Zależy mi bardzo, aby tym ważnym dniom towarzyszyło jak najwięcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami nowoczesnego patriotyzmu. Podobnie jak w ubiegłym roku, szczególnie mocno zachęcam do wspólnego przygotowywania i przypięcia biało-czerwonych kotylionów. Apeluję też o wywieszanie flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas - Polaków - na przestrzeni wieków" - napisał prezydent w liście wysłanym w do uczniów i nauczycieli.

Reklama

Także premier za pośrednictwem swojego wideoblogu zachęcił do wywieszenia flagi podczas majówki. "Pamiętajcie - 1, 2, 3 maja - flagi biało-czerwone, 2 maja to Dzień Flagi. (...) Każdy, kto by pamiętał i wywiesił biało-czerwoną flagę - to fajny uczynek" - mówił.

Reklama

Prezydent zachęcił też do zmieniania znanych budynków w wielkie polskie flagi, zaprosił do udziału w "Majówce z Polską" wszystkie gminy, powiaty, województwa, miasta i liczne instytucje. Najpiękniej udekorowane w tych dniach budowle i miejsca publiczne zostaną wyróżnione przez prezydenta w Dniu Samorządu Terytorialnego.

Na apel o przyłączenie się do obchodów i symboliczne podświetlenie lub udekorowanie najważniejszych budowli bądź ulic, odpowiedziało wiele polskich miast, m.in. Katowice, Wrocław, Lublin, Szczecin, Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Gorzów Wlkp., Opole, Toruń, Warszawa. Wśród podświetlonych na biało-czerwono obiektów znajdą się m.in. warszawski Pałac Kultury i Nauki, miejskie ratusze, fasady budynków, mosty. 2 i 3 maja na biało-czerwono rozbłyśnie Pałac Prezydencki. 1 maja, w rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, pałac oświetlony będzie barwami UE.

2 maja prezydent uroczyście podpisze nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Prezydent wręczy także flagi przedstawicielom szkół, organizacjom polonijnym, olimpijczykom, wojsku, szkołom, harcerzom. W Domu Polonii odbędzie się spotkanie prezydenta z Polonią Świata i wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom polonijnym.

W środę na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim odbędą się obchody Dnia Flagi. Impreza rozpocznie się o godz. 11; w programie znalazły się m.in. występy zespołów folklorystycznych, wystawa opowiadająca o polskiej fladze, a na zakończenie koncert orkiestr wojskowych. Na najmłodszych czekają specjalne atrakcje: biało-czerwona wata cukrowa i prowadzone przez harcerzy warsztaty tworzenia kotylionów i innych ozdób w barwach narodowych.

Organizatorami obchodów są Kancelaria Prezydenta, Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Z okazji Dnia Flagi harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego organizują akcję "Gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz - wywieś flagę", w ramach której tysiące zuchów, harcerzy i instruktorów będzie zachęcać mieszkańców swoich miast do czynnego uczestnictwa w obchodach świąt narodowych.

Przygotowania do biało-czerwonej majówki rozpoczęła internetowa inicjatywa "Oflaguj się!", w ramach której członkowie ZHP nadsyłali swoje zdjęcia z elementami barw narodowych tworząc album, z którego 2 maja powstanie wirtualna flaga.

W całej Polsce harcerze podejmują różne inicjatywy we współpracy z lokalnymi samorządami, szkołami, bądź samodzielnie. Obchody Dnia Flagi harcerze organizują również za granicą, odwiedzą m.in. polskie groby na Cmentarzu Gunnersbury w Londynie, miejsca upamiętniające poległych żołnierzy Pierwszej Dywizji Pancernej w Belgii i Holandii, a także cmentarz na Rossie i Antokolu oraz Uniwersytet Polski w Wilnie.