W środę 2 maja prezydent Bronisław Komorowski podpisze nowelizację wprowadzającą obowiązek umieszczania godła narodowego na stroju sportowców, m.in. reprezentantów kraju. Będzie to jeden z elementów obchodów Dnia Flagi RP.

Nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustawy o sporcie to pokłosie sporu wokół koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. Na zaprezentowanych w listopadzie ub.r. strojach, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas Euro 2012, znalazły się loga PZPN i producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem.

Wywołało to oburzenie wśród kibiców, protestowali też sportowcy i politycy. Zdziwienia decyzją PZPN nie kryli m.in. prezydent i premier. PZPN ostatecznie wycofał się ze swej decyzji - orzełek wrócił na koszulki piłkarzy, a prezes PZPN Grzegorz Lato przeprosił kibiców.

Zgodnie z nowelizacją odstępstwo od obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji może wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowych federacji lub Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które zakazują albo przewidują obowiązek stosowania innych symboli. W takiej sytuacji na strojach umieszcza się barwy narodowe.

Ponadto w środę w samo południe polska flaga zostanie uroczyście wciągnięta na maszt Pałacu Prezydenckiego. Następnie Komorowski wręczy flagi przedstawicielom szkół, organizacji polonijnych, wojska, organizacji harcerskich i olimpijczyków.

Prezydent otworzy także wystawę "Biało-czerwona na białym", którą objął honorowym patronatem. Wystawa prezentuje dokonania Polaków pod znakiem flagi. Swoje ulubione zdjęcia, upamiętniające ważne momenty w życiu opisali i udostępnili czołowi naukowcy, podróżnicy, polarnicy. Jej bohaterami są m.in. polarnik Marek Kamiński, niepełnosprawny podróżnik Jan Mela i himalaistka Kinga Baranowska. Wystawa będzie obecna przed Pałacem Prezydenckim od 2 maja do 15 czerwca, a następnie powędruje do innych miast Polski.

W specjalnym liście do uczniów i nauczycieli Komorowski zaprosił Polaków do radosnego obchodzenia Dnia Flagi RP oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

"W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. (...) Zależy mi bardzo, aby tym ważnym dniom towarzyszyło jak najwięcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami nowoczesnego patriotyzmu. Podobnie jak w ubiegłym roku, szczególnie mocno zachęcam do wspólnego przygotowywania i przypięcia biało-czerwonych kotylionów. Apeluję też o wywieszanie flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas - Polaków - na przestrzeni wieków" - napisał prezydent.

Komorowski zaprosił do udziału w "Majówce z Polską" wszystkie gminy, powiaty, województwa, miasta i liczne instytucje. Najpiękniej udekorowane w tych dniach budowle i miejsca publiczne zostaną wyróżnione przez prezydenta w Dniu Samorządu Terytorialnego.

W programie obchodów Dnia Flagi znalazły się także m.in. występy zespołów folklorystycznych, wystawa opowiadająca o polskiej fladze, a na zakończenie koncert orkiestr wojskowych. Na najmłodszych czekają specjalne atrakcje: biało-czerwona wata cukrowa i prowadzone przez harcerzy warsztaty tworzenia kotylionów i innych ozdób w barwach narodowych.

Organizatorami obchodów są Kancelaria Prezydenta, Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Z okazji Dnia Flagi harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego organizują akcję "Gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz - wywieś flagę", w ramach której tysiące zuchów, harcerzy i instruktorów będzie zachęcać mieszkańców swoich miast do czynnego uczestnictwa w obchodach świąt narodowych.

Przygotowania do biało-czerwonej majówki rozpoczęła internetowa inicjatywa "Oflaguj się!", w ramach której członkowie ZHP nadsyłali swoje zdjęcia z elementami barw narodowych tworząc album, z którego 2 maja powstanie wirtualna flaga.