Co najmniej trzy pochody odbędą się 1 maja w Warszawie: o godz. 11 przemarsz organizują OPZZ i SLD, o godz. 13 wyruszy masz organizowany przez inicjatywę "Zmowa powszechna przeciwko władzy", a o godz. 14 rozpocznie się demonstracja warszawskich Autonomicznych Nacjonalistów.

Pochód Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przejdzie pod hasłem "Godna praca, godna płaca, godna emerytura". Ma być m.in. wyrazem sprzeciwu przeciwko reformie emerytalnej.

Pochód rozpocznie się o godz. 11 przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Książęcą i zakończy się w parku przy ul. Rozbrat, gdzie odbędzie się piknik rodzinny, z występem m.in. Majki Jeżowskiej. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 15 tys. osób.

Opozycją wobec "oportunistów i pozorantów z SLD, organizujących pseudolewicowe pochody" zamierzają być środowiska anarchistyczne zrzeszone w inicjatywie "Zmowa powszechna przeciwko władzy", które organizują "radykalny, wolnościowy dzień 1 maja".

Organizatorzy zapraszają do udziału w pochodzie wszystkich tych, którzy mają dość marnowania pieniędzy z podatków, ignorowania potrzeb społeczeństwa; tych, którzy "nie chcą dłużej być niewolnikami politycznych i finansowych elit". Chcą, by usłyszano głos tych, którzy "żądają zmian, wierzą w godne życie, w solidarność i samoorganizację społeczną, przyszłość bez nierówności klasowych i wyzysku, bez dyskryminacji, rasizmu i nacjonalizmu".

Marsz rozpocznie się na Pl. Bankowym o godz. 13, przejdzie Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem. Zakończy się na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy pomniku Bolesława Prusa, gdzie powstanie "Miasteczko antykryzysowe" pod hasłem "Przejmujemy miasto". Zaplanowano tam m.in. dyskusje, warsztaty, pokazy filmów. Będą również projekcje filmowe oraz wspólny posiłek.

Anarchiści zapowiadają też, że nie dopuszczą do przejęcia 1 maja przez Autonomicznych Nacjonalistów, którzy także organizują demonstrację.

Jej rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 14 na placu Na Rozdrożu, przed pomnikiem Romana Dmowskiego; przejdzie prawdopodobnie Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, a zakończy się na Placu Konstytucji.

Zdaniem organizatorów tego marszu, przed ośmioma laty, 1 maja, "Polska utraciła resztki suwerenności, wstępując do Unii Europejskiej".

Celem organizowanej przez Autonomicznych Nacjonalistów demonstracji jest zaakcentowanie "sprzeciwu dla obecnej władzy i wytwarzanych przez nią mechanizmów". Jej hasło to "Młodzież potrzebuje alternatywy". Nacjonaliści sprzeciwiają się "wyniszczającym nasz naród antywartościom takim jak globalizacja, wyzysk, cenzura czy multikulturalizm". Zamierzają zaakcentować sprzeciw wobec "lewackiej propagandy oraz postępującej z każdym dniem swawoli i przemocy polskiej policji".

Na stronie urzędu miasta jest informacja o 11 zgromadzeniach publicznych, zgłoszonych w stolicy na 1 maja.