W czwartek w Pałacu Prezydenckim Anna i Bronisław Komorowscy razem z uczniami warszawskich szkół i znanymi sportowcami m.in. Robertem Korzeniowskim, Sylwią Gruchałą i Mariuszem Czerkawskim wspólnie przygotowywali kotyliony.

Zorganizowano nawet zawody, kto najszybciej taki kotylion wykona - zwyciężyła drużyna Czerkawskiego.

"Zapraszam już na drugą edycję "Majówki z Polską". Święta majowe to święta radości i dumy. To także święto flagi polskiej. Dlatego zwróciłem się z apelem do samorządów i wielu instytucji z prośbą, byśmy razem zadbali o to, żeby jak najwięcej domów w Polsce było ozdobionych biało-czerwonymi flagami" - powiedział prezydent.

Komorowski zachęcał Polaków szczególnie do przyjścia 3 maja na Plac Zamkowy w Warszawie, gdzie odbędą się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji.

Poinformował też, że w Dniu Flagi podpisze nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie wprowadzającą obowiązek umieszczania orzełka na strojach reprezentantów kraju.

"Mam nadzieję, że to będzie zapowiedź sukcesów sportowych. Źródła dumy narodowej, zarówno na Euro 2012, jak i olimpiadzie w Londynie" - dodał Komorowski.

Para prezydencka zachęcała także do noszenia biało-czerwonych kotylionów w czasie "Majówki z Polską". "Zachęcam, by dodać do tej pięknej wiosennej zieleni nasze barwy narodowe. Oprócz flag możemy też przyozdobić siebie samych, przypinając kotyliony" - mówiła Anna Komorowska.

Jak mówiła, wykonanie kotylionów nie jest trudne. Zwróciła uwagę, że jeśli jednak pojawią się kłopoty na stronie prezydenckiej można znaleźć instrukcję, jak krok po kroku wykonać kotylion. "Naprzeciwko Kordegardy stanie również namiot, w którym ci, którzy nie zdążą sami przygotować kotylionów, będą mogli je zrobić razem z pomagającymi tam osobami" - podkreśliła.

Dodała, że w Dniu Flagi w okolicach Kordegardy najmłodsi będą mogli także zjeść watę cukrową w barwach narodowych.

W dniach "Majówki z Polską" biało-czerwonymi barwami będzie mienił się Pałac Prezydencki. W dniu Flagi przed Pałacem otwarta zostanie wystawa pt. "Biało-Czerwona na Białym", pokazująca polską flagę na tle śnieżnych krajobrazów i w chwilach sukcesów polskich podróżników. W południe odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt. Na godzinę 20 na scenie obok Pałacu Prezydenckiego zaplanowano koncert orkiestr wojskowych.

3 maja na Zamku Królewskim oraz Placu Zamkowym odbędą się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja; przemówienie wygłosi także prezydent.