Ukraina uroczyście otworzyła w sobotę wieczorem nowo zbudowany stadion we Lwowie, czwartą arenę w tym kraju na przyszłoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy organizowane wspólnie z Polską.

Stadion został otwarty z fajerwerkami i bez przemówień przedstawicieli ukraińskich władz - podała prywatna agencja informacyjna "UNIAN". Mimo zapowiedzi w ceremonii nie uczestniczył nielubiany na zachodniej Ukrainie prezydent Wiktor Janukowycz.

Według opiniotwórczej, niezależnej gazety internetowej "Ukraińska Prawda", obecna na otwarciu publiczność zagłuszyła jego nadane z odtworzenia wystąpienie głośnymi gwizdami i buczeniem.

Główną część uroczystości stanowił spektakl poświęcony założeniu Lwowa. Następnie na arenę wyszli piłkarze ziemi lwowskiej. Ceremonię zamknęły występy popularnej na Ukrainie piosenkarki Rusłany, oraz gwiazdy wieczoru, amerykańskiej wokalistki Anastasii.

Zarówno w sobotę, jak i dzień wcześniej, ukraińska prasa pisała, że stadion we Lwowie nie nadaje się na razie do użytku. W dniu otwarcia nadal nie zamontowano wszystkich części zadaszenia oraz nie działały wszystkie toalety.

Prezydent Janukowycz, który wizytował stadion w piątek, nie pozostał do otwarcia i wrócił do Kijowa.

Stadion we Lwowie zaczęto budować trzy lata temu. Podczas meczów na jego trybunach będzie mogło zasiąść blisko 33 tys. widzów.

Obiekt znajduje się na południowej trasie wylotowej ze Lwowa, w odległości 12 km od centrum miasta oraz 9 km od lotniska. Przed stadionem ma być 4,5 tys. miejsc parkingowych, z których 100 przeznaczono dla osób niepełnosprawnych, 140 dla VIP-ów, oraz 300 dla przedstawicieli mediów.

Stadion wraz z otaczającą infrastrukturą zajmuje obszar 24 3226 metrów kwadratowych. W kompleksie stadionu znalazł się czteropiętrowy budynek administracyjny. Główna restauracja stadionowa ma 1700 metrów kwadratowych i może przyjąć 408 gości zajmujących miejsca w strefie biznesowej. Pozostałych widzów obsługiwać będzie 19 punktów gastronomicznych typu fast-food.

W czasie Euro-2012 na lwowskim stadionie na porządkiem i bezpieczeństwem czuwać ma 350 stewardów, 190 wolontariuszy, 46 zespołów medycznych, mających do dyspozycji sześć stacjonarnych punktów udzielenia pomocy medycznej, sześć karetek pogotowia oraz ambulans reanimacyjny.

Ukraina organizuje ME-2012 wraz z Polską. Mecze turnieju po stronie ukraińskiej odbędą się w: Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie.