Król Jordanii Abdullah II zdymisjonował premiera Marufa al-Bachita, byłego generała postrzeganego jako konserwatysta, i powołał na to stanowisko prawnika Auna Chasawneha - podało w poniedziałek źródło rządowe. Bachit był uważany za hamulcowego reform politycznych.

Ogłoszenie zmian w rządzie nastąpiło dzień po tym, jak 70 ze 120 parlamentarzystów wezwało monarchę do zdymisjonowania dotychczasowego premiera.

61-letni Chasawneh, od 2000 roku jeden z sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, był prezesem sądu królewskiego i doradcą prawnym delegacji Jordanii, która w 1994 roku negocjowała układ pokojowy z Izraelem.

Abdullah powołał Bachita na samym początku antyrządowych marszów w Jordanii, w lutym, na miejsce Samira ar-Rifaia, którego opozycja oskarżała o brak reakcji na trudną sytuację bytową społeczeństwa.

Także w poniedziałek król desygnował byłego ambasadora Jordanii w Maroku Faisala Szobakiego na stanowisko nowego szefa wywiadu. W sierpniu Abdullah zapowiadał "tsunami" w szeregach najwyższych urzędników państwowych, dzięki czemu kraj miał uczynić postęp we wdrażaniu reform - twierdzi źródło, które uczestniczyło w tym spotkaniu.