Większość dotychczasowych posłów PiS, a także wielu nowych znajdzie się w przyszłym klubie PiS. Nowicjusze to m.in. przedstawiciele świata nauki oraz bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej. Do klubu PiS wraca b. szef CBA Mariusz Kamiński. Zabraknie w nim m.in. Karola Karskiego.

W nowym klubie PiS będzie 157 posłów. W poprzednich wyborach PiS zdobyło 166 mandatów poselskich, jednak pod koniec kadencji klub liczył 146 posłów.

Wszystko wskazuje na to, że nie zmieni się dotychczasowy szef klubu - Mariusz Błaszczak; na wicemarszałka Sejmu PiS zapewne znów rekomenduje Marka Kuchcińskiego. "Będziemy jeszcze o tym dyskutować na posiedzeniu komitetu politycznego, ale rzecz wydaje się dosyć oczywista" - mówił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Większość posłów poprzedniej kadencji będzie kontynuowała swoją pracę w nowym Sejmie.

Reklama

W klubie pojawi się jednak dużo nowych twarzy

Kierownictwo PiS wielokrotnie podkreślało potrzebę zasilenia klubu parlamentarnego przez fachowców, dotychczas niezwiązanych z partią. Na listach PiS osoby ze świata nauki otrzymały w tym roku kilka "jedynek". Większości z nich udało się dostać do Sejmu, choć zazwyczaj uzyskiwali słabsze wyniki niż uplasowani niżej politycy PiS.

Reklama

W nowym klubie PiS znajdą się: startujący z okręgu pilskiego, b. wiceminister skarbu w rządzie PiS, prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Szałamacha; lider opolskiej listy, prof. Jerzy Żyżyński; tarnowski lider listy - prof. Włodzimierz Bernacki, politolog z UJ; prof. Józefina Hrynkiewicz, związana z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego ("jedynka" w Rzeszowie); prof. Krystyna Pawłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego (pierwsza w Siedlcach); drugi w okręgu chrzanowskim Krzysztof Szczerski - politolog z UJ. Do Sejmu wszedł też startujący z 14. miejsca we Wrocławiu Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

W przyszłym klubie PiS znajdą się też przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i urzędnicy z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Warszawie mandat otrzymała Małgorzata Gosiewska, b. żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego, a także startujący z ostatniego, 40. miejsca na liście Adam Kwiatkowski. Ten b. urzędnik Kancelarii Prezydenta uzyskał czwarty wynik na warszawskiej liście PiS, wyprzedzając m.in. posłów Artura Górskiego i Karola Karskiego, który w ogóle nie dostał się do Sejmu.

Pod Warszawą wyborcy postawili na Jacka Sasina, zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat - Jacek Świat - dostał się do Sejmu z Wrocławia. B. wiceminister rolnictwa i doradca prezydenta L. Kaczyńskiego Jan Krzysztof Ardanowski zdobył mandat w okręgu toruńsko-włocławskim. Podsekretarz stanu w kancelarii L. Kaczyńskiego, Andrzej Duda, zdobył najlepszy wynik w okręgu krakowskim.

Z okręgu gdańskiego do Sejmu dostała się b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga i minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński.

W Bydgoszczy wyborczy sukces odniósł pełnomocnik części rodzin smoleńskich, Bartosz Kownacki, w Łodzi - b. współpracownik Lecha Kaczyńskiego i wiceszef MSZ Witold Waszczykowski.

Do Senatu z PiS weszły wdowa po senatorze Stanisławie Zającu - Alicja (w Krośnie) i Beata Gosiewska - wdowa po Przemysławie Gosiewskim (w Kielcach).

W klubie znajdzie się też reprezentacja b. funkcjonariuszy CBA. W ławach poselskich zasiądzie b. szef CBA Mariusz Kamiński ("dwójka" na liście warszawskiej) i - ostatni w Kielcach - "funkcjonariusz pod przykryciem" Tomasz Kaczmarek, bardziej znany jako "Agent Tomek". Do Sejmu - mimo wysokich miejsc na listach - nie weszli m.in. b. zastępca szefa Biura Ernest Bejda i Maciej Wąsik oraz dyrektor Zarządu Operacji Regionalnych - Martin Bożek.

Posłem został pierwszy na liście w Wałbrzychu b. szef innej służby specjalnej - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Bogdan Święczkowski. Parlamentarzystą będzie też b. prokurator krajowy Dariusz Barski, który startował z Łodzi.

Nowy klub zasilą również znane nazwiska życia publicznego: b. szef "Solidarności" Janusz Śniadek, b. europoseł PiS, dawniej polityk PSL - Zbigniew Kuźmiuk oraz legendarny bramkarz Jan Tomaszewski.

Znajdą się też młodzi

W klubie PiS znajdą się też młodzi działacze: szef młodzieżówki Marcin Mastalerek, szef Fundacji Republikańskiej Przemysław Wipler, politolog, miejski radny Opola - Patryk Jaki.

W klubie PiS zasiądzie też Piotr Naimski, b. wiceminister gospodarki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Do Sejmu z podwarszawskiej listy PiS wszedł Ludwik Dorn. Ale nie wiadomo, czy będzie członkiem klubu PiS. Polityk, który odszedł z partii kilka lat temu, od niedawna ponownie współpracuje z klubem PiS, choć do niego nie należy.

Ciekawostką jest, że w nowym klubie PiS zasiądzie dwóch posłów o nazwisku Ziobro. 22-letni student Jan Ziobro z europosłem (oprócz nazwiska) nie ma nic wspólnego. Do Sejmu wejdzie jako poseł ziemi tarnowskiej.

Drugi Ziobro to dotychczasowy radny Sejmiku Podkarpackiego - Kazimierz. Było o nim głośno, gdy na wiosnę tego roku rozesłał do swoich kolegów radnych mejla rojącego się od błędów i inwektyw.

W Sejmie nie zabrakło dotychczasowych liderów ugrupowania, lidera partii Jarosława Kaczyńskiego, wiceprezesów Adama Lipińskiego, Beaty Szydło czy szefa Komitetu Wykonawczego Joachima Brudzińskiego.

W przyszłym klubie znajdą się znani, często występujący w mediach posłowie, m.in. Antoni Macierewicz, Maks Kraczkowski, Jarosław Zieliński, Arkadiusz Mularczyk, Beata Kempa, Jolanta Szczypińska, Adam Rogacki, Jan Dziedziczak, Jarosław Sellin, Andrzej Dera, Sławomir Kłosowski, Krzysztof Tchórzewski, Dawid Jackiewicz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Zbigniew Girzyński, Anna Sobecka, Ryszard Terlecki.

Nie dostało się ponad 20 dotychczasowych posłów

Do Sejmu VII kadencji nie dostało się ponad 20 dotychczasowych posłów tej partii: Karol Karski, Anna Sikora, Kazimierz Smoliński, Zbigniew Kozak, Marzenna Drab, Antoni Błądek, Aleksander Chłopek, Daniela Chrapkiewicz, Andrzej Ćwierz, Jerzy Gosiewski, Krystyna Grabicka, Kazimierz Gwiazdowski, Jarosław Jagiełło, Grzegorz Janik, Dariusz Kaczanowski, Wojciech Kossakowski, Bogusław Kowalski, Marek Kwitek, Jan Bury, Krzysztof Maciejewski, Mirosława Masłowska, Kazimierz Matuszny, Henryk Młynarczyk, Halina Olendzka, Andrzej Pająk, Nelli Rokita, Monika Ryniak, Krzysztof Sońta, Piotr Stanke, Adam Śnieżek, Krzysztof Tołwiński, Teresa Wargocka, Waldemar Wiązowski, Tadeusz Wita, Sławomir Worach, Waldemar Wrona.